Оплата періоду навчальних зборів та мобілізації у звітності по ЄСВ

(коментар до листа ПФУ від 16.05.2014 р. № 13070/05-10)

Відповідь на запит редакції

Суть питання. Як відображати у звітності по ЄСВ (Формі № Д41) оплату навчальних зборів та збереження середнього заробітку за період, коли працівника призвали на військову службу в порядку мобілізації? Чи буде помилкою, якщо таку оплату відобразили однією сумою разом із зарплатою за робочі дні?

Позиція ПФУ. За працівниками, викликаними на навчальні збори та призваними на військову службу в порядку мобілізації (на період не довше ніж рік), зберігається середній заробіток, а отже, трудові відносини не перериваються.

У разі якщо нараховано оплату за період навчальних зборів (мобілізації), який знаходиться в межах одного календарного місяця, то нарахований середній заробіток відображається разом із зарплатою за робочі дні (якщо вони були в цьому місяці).

Однак, коли період, за який нараховується середній заробіток, виходить за межі одного календарного місяця, то сума середнього заробітку, нарахована за майбутній місяць, відображається в таблиці 6 Форми № Д4 окремим рядком із зазначенням місяця, за який її нараховано. Але спеціального коду типу нарахувань для таких виплат не передбачено.

Проте у випадку, якщо «перехідні» суми середньої зарплати не будуть розподілені між місяцями та, як наслідок, не будуть відображені окремими рядками, порушуються права застрахованих осіб.

Коментар редакції. ПФУ вже висловлював аналогічну позицію в листі від 11.04.2014 р. № 9846/05-10. Детально зі зразком заповнення таблиці 6 Форми № Д4 для описаної ситуації можна ознайомитися в матеріалі «Навчальні збори та мобілізація: як показати у звітності по ЄСВ» газети «Інтерактивна бухгалтерія» № 72/2014.

Нагадаємо: при відображенні нарахованих сум середнього заробітку в таблиці 6 Форми № Д4 за майбутні місяці:

  • не зазначається код типу нарахувань;
  • обов’язково вказується в реквізиті 11 місяць, за який проведено нарахування;
  • не заповнюється реквізит 15, оскільки його заповнення за майбутні місяці допускається лише для допомоги по вагітності та пологах.

Такий самий порядок відображення застосовується і для виплат середнього заробітку, які нараховуються за минулі періоди (крім оплати вимушеного прогулу).

До того ж ПФУ наголошує на тому, що відображення сум за минулі чи майбутні місяці в таблиці 6 Форми № Д4 сукупно однією сумою (одним рядком) порушує права застрахованих осіб. Адже в такому випадку може статися, що за даними персоніфікованого обліку в одному з місяців ЄСВ буде нарахований у розмірі меншому ніж мінімальний страховий внесок. Як наслідок —цей факт може вплинути на визначення страхового стажу для оплати лікарняного та призначення пенсії. Тому якщо мала місце така помилка (відображення одним рядком сум середнього заробітку, що припадають на різні місяці), її слід виправити, застосувавши знак «мінус».

Як це зробити, ми розповідали в матеріалі «У персоніфікації зарплату та відпускні показали одним рядком: як виправити» газети «Інтерактивна бухгалтерія» № 73/2014.

Світлана ЛІСТРОВА,

шеф-редактор
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, наведений у додатку 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 454.