Підприємство нарахувало дивіденди, зокрема й нерезиденту-засновнику — польській компанії. Чи потрібно утримувати податок на доходи нерезидента з такого доходу?

ВІДПОВІДЬ: Так, підприємству з дивідендів, які воно виплачує нерезиденту-юрособі, потрібно утримати податок на репатріацію. І врятувати від цього обов’язку може хіба що міжнародний договір. Пояснімо.

Податок на репатріацію з дивідендів нерезиденту-юрособі

Згідно з пп. «б» пп. 141.4.1 ПКУ, дивіденди, що виплачує резидент нерезиденту, потрапляють до доходів із джерелом походження з України. А тому резиденти, які виплачують такі доходи, повинні утримати податок із них за ставкою 15%, якщо в міжнародному договорі не зазначено іншого (пп. 141.4.2, п. 3.2 ПКУ). Щодо цього див. також лист ДФСУ від 02.10.2015 р. № 22604/10/28-10-06-11 і статтю «Податок на репатріацію: хто сплачує» (№ 167/2017).

До речі: коли дохід нерезидента із джерелом походження з України резидент виплачує вповноваженій особі нерезидента, податок на репатріацію також необхідно утримувати, якщо міжнародний договір не вказує на інше. Не доведеться утримувати податок на доходи нерезидента лише в тому випадку, якщо він виплачується постійному представництву нерезидента на території України ( пп. 141.4.2 ПКУ).

Сплачують податок на репатріацію в бюджет під час виплати дивідендів нерезиденту (пп. 141.4.2 ПКУ). Утримують податок із суми дивідендів.

Зауважимо

Той факт, що підприємство сплатило авансовий внесок під час виплати дивідендів за п. 57.11 ПКУ, жодним чином не звільняє від сплати податку з доходів нерезидентів.

Для того щоб емітенти не сумнівалися у цьому, у ПКУ наголосили: авансовий внесок, сплачений у зв’язку зі сплатою дивідендів, — невід’ємна частина податку на прибуток і не може розцінюватися як податок, що справляється під час репатріації дивідендів (їх сплати на користь нерезидентів) відповідно до п. 141.4 ПКУ чи міжнародних договорів України (пп. 57.11.5 ПКУ).

Додамо: за власний рахунок сплачувати податок на репатріацію з дивідендів підприємство не вправі, його потрібно саме утримати (пп. 141.4.9 ПКУ). Тож нерезидент-юрособа одержить суму дивідендів за мінусом податку на репатріацію.

Застосування міжнародного договору