Платники ПДВ, які одночасно здійснювали оподатковувані, звільнені від ПДВ і/або такі, що не є об’єктом обкладення ПДВ, операції, повинні провести річний перерахунок компенсуючих податкових зобов’язань, нарахованих упродовж року, за ст. 199 ПКУ. Також не варто забувати про спецперерахунок податкового кредиту за необоротними активами, придбаними (виготовленими) до 01.07.2015. Результати таких перерахунків фіксують у декларації з ПДВ за останній звітний період календарного року (грудень або IV квартал). Тож, саме час розкласти по поличках усі нюанси річного перерахунку ПДВ

Перш ніж братися за перерозподіл ПДВ, згадаймо те, із чого все розпочинається, а саме — розподіл ПДВ за товарами (послугами) і необоротними активами.

Як розподіляли ПДВ

За правилами ст. 199 ПКУ, ПДВшникам, які поєднують пільгову й оподатковувану діяльність, необхідно розподіляти ПДВ за товарами (послугами) і необоротними активами, які неможливо безпосередньо пов’язати з конкретними операціями з постачання (пільговими чи оподатковуваними). До таких, зокрема, належать товари (послуги) та необоротні активи загальногосподарського й адміністративного призначення (наприклад, комунальні послуги, оренда офісного приміщення, меблі й техніка для бухгалтерії тощо).

Під час придбання товарів (послуг) і необоротних активів увесь вхідний ПДВ включають до податкового кредиту (звісно, за наявності зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної чи інших документів, перелічених у п. 201.11 ПКУ). Однак якщо товари (послуги) і необоротні активи придбано для одночасного використання в оподатковуваній та пільговій діяльності платника, частину податкового кредиту слід нівелювати нарахуванням компенсуючих податкових зобов’язань за правилами ст. 199 ПКУ.

Такі компенсуючі податкові зобов’язання дорівнюють частині вхідного ПДВ, нарахованого (сплаченого) під час придбання або виготовлення товарів (послуг) і необоротних активів, яка відповідає частці їх використання в неоподатковуваних операціях (даліЧВнеопод.). Таку частку визначають за формулою:

ЧВнеопод. = 100% - ЧВопод.

Своєю чергою, ЧВопод. — частку використання таких товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях — розраховують:

  • платники, які в попередньому році провадили пільгову діяльність, — як відношення обсягу оподатковуваних постачань (без ПДВ) за попередній календарний рік до загального обсягу постачання за цей період (без ПДВ) (п. 199.2 ПКУ). Такий показник розраховують у колонці 6 першого рядка таблиці 1 додатка Д7 до декларації з ПДВ за січень (I квартал);
  • платники, у яких минулого року пільгових постачань не було (а також новостворені ПДВшники), — як відношення обсягу оподатковуваних постачань за звітний період (без ПДВ), у якому вперше проведено пільгові постачання, до загального обсягу постачання за цей період (без ПДВ) (п. 199.3 ПКУ). Таку ЧВопод. обчислюють у колонці 6 другого рядка таблиці 1 додатка Д7 до декларації з ПДВ за звітний період, у якому вперше проведено пільгові постачання.