Як складати податкові накладні та реєстр під час постачання ліків: рекомендації Міндоходів

(коментар до листа Міндоходів від 04.04.2014 р. № 7860/7/99-99-19-04-02-17)

По-перше, Міндоходів підкреслило: придбані до 01.04.2014 р. лікарські засоби та вироби медпри­значення з 01.04.2014 р. реалізують із застосуванням ставки ПДВ 7%, незалежно від того, що їх придбання здійснювали без ПДВ.

Для всіх перехідних операцій своєрідною межею також стало 01.04.2014 р.: якщо попередню оплату отримали до 1 квітня, то перша подія відбулася, і нараховувати податок під час відвантаження (заключна операція) не потрібно. Аналогічно слід діяти, якщо відвантаження відбулося до 01.04.2014 р., а оплату отримано після (крім оплати бюджетними коштами): нараховувати податок за «другою» подією не варто. На часткові передоплати/відвантаження також слід дивитися крізь призму «до» та «після» 01.04.2014 р.

По-друге, контролери вкотре (див. також лист Міндоходів від 04.04.2014 р. № 7822/7/99-99-19-05-01-17) підтвердили: ставка ПДВ 7% поширюється на екс-пільгові медвироби з Переліку виробів медичного призначення, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 08.08.2011 р. № 867 (даліперелік № 867). Тож повторимо й нашу позицію, викладену в «Інтерактивній бухгалтерії» № 64/2014: такий підхід суперечливий.

Тому рекомендуємо постачальникам медвиробів для використання (чи підтвердження) ставки 7% отримати письмову податкову консультацію за ст. 52 ПКУ. А також, з-поміж іншого, з’ясувати, як учинити з тим самим переліком № 867 та пільгою з пп. 197.1.3 ПКУ на постачання «…товарів спеціального призначення, у тому числі виробів медичного призначення для індивідуального користування, для інвалідів та інших пільгових категорій населення, визначених законодавством України за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України». Адже в поточних роз’ясненнях контролери цю пільгу взагалі оминають…

По-третє, про бачення «правильного», з точки зору Міндоходів, оформлення податкових накладних за ставкою ПДВ 7%. Відверто кажучи, викладені чиновниками правила неможливо узгодити ні з Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міндоходів від 14.01.2014 р. № 10, ані з Порядком ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженим наказом Міндоходів від 25.11.2013 р. № 708 (далі — Порядок № 708). Викладені в листі рекомендації зазвичай існують окремо від згаданих нормативів. А їх обґрунтування викликає, подекуди, сумну посмішку. Тож залишається тільки виконувати їх «як є», або ж бути готовим до суперечок з приводу кожної податкової накладної… Тож далі — про особливості заповнен­ня податкових накладних.

Правило № 1. На операції з постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення, які обкладаються за ставкою ПДВ 7%, складається окрема податкова накладна, тобто взагалі окрема від податкових накладних на будь-які інші постачання: оподатковувані у звичайному режимі, експортні, пільгові тощо.

Правило № 2. У полі, призначеному для коду виду діяльності, після порядкового номера через дріб проставляється спеціальна позначка «7».

Приклад заповнення поля для порядкового номера податкової накладної див. у таблиці 1.

Таблиця 1

Приклад заповнення поля для номера податкової накладної на постачання ліків

Правило № 3. Обсяг постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення, що підлягає обкладенню ПДВ за ставкою 7%, зазначають у податковій накладній у графі 9 «Постачання на митній території України», суму ПДВ фіксують в р. ІІІ податкової накладної в рядку «Податок на додану вартість» у графі 9 та переносять до графи 12. У розділі ІV податкової накладної в графах 9 і 12 наводять загальну вартість лікарських засобів і виробів медичного призначення з ПДВ.

У таблиці 2 наведено витяг із податкової накладної на постачання лікарського засобу за ставкою ПДВ 7%.

Таблиця 2

Витяг із податкової накладної на постачання лікарського засобу

Розділ

Дата виникнення податкового зобов’язання (постачання (оплати2))

Номенклатура товарів/послуг продавця

Код товару згідно з УКТ ЗЕД

Одиниця виміру товару

Кількість (об’єм, обсяг)

Ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ

Обсяги постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ, що підлягають оподаткуванню за ставками

Загальна сума коштів, що підлягає сплаті

основна ставка

нульова ставка

звільнення від ПДВ3

(постачання на митній території України)

(експорт)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

I

 07042014

Гліцерин 85%, 25 г

 

флак.

100

3,00

 

300,00

 

 

300,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Усього по розділу I

Х

Х

Х

Х

 

 

 

 

II

Зворотна (заставна) тара

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

 

III

Податок на додану вартість

Х

Х

Х

Х

 

21,00

 

 

21,00

IV

Загальна сума з ПДВ

Х

Х

Х

Х

 

321,00

 

 

321,00

По-четверте, про заповнення реєстру податкових накладних у постачальника (р. I «Видані податкові накладні»). Тут також з-поміж звичайних правил є спеціальні.

Правило № 1. Податкові накладні реєструють у загальному реєстрі виданих та отриманих податкових накладних. Власне, прямо про це не сказали, але з контексту випливає, що позначку «7» після дробу (яка є відзнакою виду діяльності в номері податкової накладної), фіксують як частину порядкового номера у графі 3 «порядковий номер (реєстраційний номер — для митної декларації)» р. I реєстру.

Правило № 2. У гр. 9 р. І реєстру зазначають суму ПДВ, обчислену в розмірі 7%. Базу оподаткування — вартість ліків і виробів медпризначення — зазначають у гр. 10 р. I реєстру.

У таблиці 3 покажемо витяг із р. І реєстру з записом про податкову накладну на постачання лікарського засобу за ставкою ПДВ 7%.

Таблиця 3

Витяг із р. I «Видані податкові накладні» реєстру

№ з/п

Податкова накладна, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної, митна декларація, документ бухгалтерського обліку

<…>

Загальна сума постачання, включаючи податок на додану вартість

Постачання товарів/послуг та послуг, наданих нерезидентом на митній території України, які

<…>

підлягають оподаткуванню за ставкою

звільнені від оподатку-

вання, не є об'єктами оподатку-

вання (сума постачання)

дата складання

порядковий номер (реєстраційний номер - для митної декларації)

основною

0 %

база оподаткування

сума податку на додану вартість

база оподаткування

1

2

3

7

8

9

10

11

<…>

645

07.04.2014

645/7

<…>

321

 

21

300

 

<…>

По-п’яте, про податковий кредит. Формувати його постачальникам ліків та медвиробів із 01.04.2014 р. слід у загальному порядку. Тобто в обліку не потрібно відокремлювати операції з придбання та постачання ліків та інші оподатковувані операції (хіба що, повторимо, податкова накладна все-таки буде із «сімкою»). Не слід робити жодного розподілу податкового кредиту між видами діяльності з ПДВ 20% та ПДВ 7%. Якщо до 01.04.2014 р. були придбані товари/послуги і ПДВ не було віднесено до податкового кредиту (з огляду на заплановане застосування у звільненій діяльності), але такі придбання не було використано, зараз можна задекларувати податковий кредит, скориставшись п. 198.5 ПКУ. Зафіксувати його слід на підставі бухдовідки, що міститиме перелік податкових накладних (інших документів) (п. 2 р. ІV Порядку № 708). У декларації відновлення податкового кредиту фіксують у рядку 16.5 Декларації з ПДВ. Утім це ще доволі проста ситуація. Що ж до низки запитань, пов’язаних із неочікуваним припиненням розподілу податкового кредиту (та пов’язаним із ним перерозподілом податкового кредиту) — імовірно, слід чекати на нові роз’яснення.

Денис ПЕТРИГА,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»