Особливості обкладення ПДФО доходу у вигляді процентів на поточний або депозитний банківський рахунок

Зміни до: пп.пп. 165.1.41, 170.4.1, 170.4.2 ПКУ.
Підстава: п.п. 5, 8 р. І Закону № 1166.
Набирають чинності: 01.07.2014 р.

Для такого виду доходу встановлена особлива процедура обкладення ПДФО.

Нагадаємо!

Відповідно до абз. 6 п. 1 р. XIX «Перехідні положення» ПКУ, на період до 01.01.2015 р. було відстрочено обкладення процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, вклад (депозитний) до небанківських фінансових установ або на депозитний (ощадний) сертифікат. Тобто такі доходи не включали до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

З 01.04.2014 р. відповідно до змін, унесених Законом № 1166, ця норма ПКУ скасована. Тобто тепер на такі доходи поширюватимуться всі норми, передбачені р. IV ПКУ:

 • з 01.04.2014 р. проценти на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок обкладаються за ставкою 5% ПДФО;
 • починаючи з 01.07.2014 р. запрацюють зміни до ПКУ в частині обкладення ПДФО процентів по депозитах, унесені Законом № 1166, і такі доходи обкладатимуть за прогресивною шкалою.

Можемо лише припустити, яких зусиль доведеться докласти громадянам України та наскільки потрібно бути підкованим в законодавчих нормах для того, щоб правильно задекларувати власні доходи за 2014 рік, прорахувавши в Декларації проценти по депозитах, які:

 • з 1 січня по 31 березня 2014 року взагалі не підлягали оподаткуванню;
 • з 1 квітня по 30 червня 2014 року обкладаються ПДФО за ставкою 5%;
 • з 1 липня 2014 року обкладатимуться за прогресивною шкалою ставок ПДФО, у сумі, яка перевищує за рік 17 прожиткових мінімумів для працездатної особи.

Для банків ми також вбачаємо проблему з оподаткуванням процентів по депозитах із 01.04.2014 р. по 01.07.2014 р. Адже в цей період відсотки по депозитах, згідно з п. 167.2 ПКУ, підлягають обкладенню ПДФО за ставкою 5%. Банк, виконуючи функції податкового агента, відповідно до пп.пп. 170.4.1, 170.4.2 ПКУ зобов’язаний:

 • сплатити суму ПДФО, утриманого протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (виплачених) процентів платнику податку;
 • відобразити в податковому розрахунку загальну суму таких нарахованих (сплачених) доходів і загальну суму утриманого з них податку.

Водночас у ПКУ залишається норма, за якою інформація щодо окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного рахунка фізичної особи, суми нарахованих на нього процентів, а також відомостей стосовно такої фізичної особи — вкладника банком не надається (пп. 170.4.2 ПКУ).

Тому, яким чином банки тепер виконуватимуть припис пп. 170.4.2 ПКУ, котрий одночасно вимагає подавати до органу Міндоходів форму № 1ДФ і забороняє це робити — питання риторичне.

Оподатковування ПДФО процентів із 01.07.2014 р. (за прогресивною шкалою ставок ПДФО) відбуватиметься дещо інакше.

З 1 липня до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно з пп. 164.2.8 ПКУ включають суму процентів, що перевищує 17 прожиткових мінімумів для працездатної особи, установлених законом на 1 січня звітного податкового року (у 2014 році — 20706,00 грн) на рік.

Тому саме до суми перевищення застосовується прогресивна шкала обкладення ПДФО 15% — 25% (див. таблицю в коментарі «Прогресивна шкала обкладення ПДФО для доходів у формі процентів, дивідендів, роялті та інвестиційного прибутку» газети «Інтерактивна бухгалтерія»).

При цьому банк, виконуючи функції податкового агента, не здійснюватиме утримання та перерахування ПДФО із суми доходу у формі процентів. Такий податок фізособа розраховуватиме та сплачуватиме за результатами поданої річної податкової декларації самостійно (пп. 170.4.1 ПКУ). А банк повинен буде лише подавати форму № 1ДФ (пп. 170.4.2 ПКУ).

Простіше кажучи, зважаючи на те що загалом депозитні ставки в Україні становлять близько 20% річних, ті особи, які володіють депозитом у розмірі, що перевищує приблизно 100000 грн, уже потрапляють до категорій осіб, котрі мають задекларувати доходи та сплатити ПДФО з процентів по депозитах. Зробити це буде не так і просто, оскільки надто часто громадяни України зберігають кошти в різних банках частинами, тому їм у кінці року доведеться пройтися по всіх банках, зібрати довідки про отримані доходи й за допомогою таких довідок вирахувати ПДФО. При цьому якщо в таких осіб є ще й валютні депозити — усе ускладнюється. Адже наразі невідомо, за яким курсом і на яку дату слід перерахувати дохід від процентів у гривні. Стосовно цього, як тільки система запрацює, чекатимемо на роз’яснення від податківців.

Наостанок зауважимо: згідно з пп. 165.1.41 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається дохід у вигляді процентів на поточні банківські рахунки, за якими на користь фізичних осіб здійснюється винятково виплата:

 • заробітної плати;
 • стипендій;
 • пенсій;
 • соціальної допомоги й інших передбачених законом соціальних виплат.

Починаючи із 01.07.2014 р. із наведеного переліку виключать заробітну плату. А тому, у разі якщо зарплатним проектом передбачено нарахування відсотків на залишок коштів на зарплатному рахунку, отримані доходи також підлягатимуть обкладенню ПДФО (за умови, якщо сумарно розмір процентів перевищить 17 прожиткових мінімумів).