Поставки неплатникам ПДВ: як відображати в ПДВшному обліку

Платник ПДВ поставляє продукцію неплатникам цього податку. Як заповнювати поле «Покупець» у податковій накладній та поле для відміток у верхній частині (лівий бік)? З яким ІПН реєструвати таку податкову накладну в реєстрі податкових накладних? Як відобразити поставки в додатку Д5 (розшифровка контрагентів)?

ВІДПОВІДЬ: Згідно із формою податкової накладної, затвердженою наказом Міндоходів від 14.01.2014 р. № 10 (далі — Наказ № 10), у полі «Покупець» слід указати: найменування особи (платника податків) покупця, його індивідуальний податковий номер та місцезнаходження.

Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом № 10 (далі — Порядок № 10), пояснює лише особливості заповнення поля для індивідуального податкового номера: тут з 01.03.2014 р. слід указувати «400000000000» (п. 11 Порядку № 10). Стосовно інших полів — для найменування й місцезнаходження покупця, то в Порядку № 10 немає чітких правил їх заповнення. Водночас зараз у підкатегорії 101.19 Бази знань і «ЗІР» залишаються актуальними старі роз’яснення контролерів, які пропонували:

  • замість найменування фіксувати «Неплатник податку»;
  • поле для місцезнаходження залишати незаповненим.

Вважаємо, зараз можна використовувати такі роз’яснення податківців, хоча вони й стосуються попереднього порядку заповнення податкової накладної, який втратив чинність 01.03.2014 р. Також рекомендуємо звернутися до контролерів за письмовою податковою консультацією згідно зі ст. 52 ПКУ. Але відразу ж заспокоїмо: навіть якщо контролери запропонують інший варіант, будь-який із способів заповнення все одно не можна трактувати як помилковий. Повторимо: у Порядку № 10 попросту немає яких-небудь виразних правил заповнення розглянутих реквізитів. До того ж сама податкова накладна не підтверджуватиме права на податковий кредит — адже поставка здійснена неплатнику. Тому не складно передбачити: інтерес контролерів до заповнення її реквізитів буде невеликий...

Стосовно заповнення таблиці для відміток про вид податкової накладної, вважаємо, що в разі поставки неплатнику ПДВ позначки на обох примірниках податкової накладної матимуть однаковий вигляд (п. 10 Порядку № 10):

Паперова

Оригінал (видається покупцю)

Копія (залишається у продавця)

Електронна

Підлягає реєстрації в ЄРПН

Усі примірники залишаються у продавця
(тип причини)

Х

 0

(потрібне виділити поміткою «Х»)

Тепер про індивідуальний податковий номер, що використовується під час відображення податкової накладної в реєстрі виданих й отриманих податкових накладних. Згідно з п. 2 р. III Порядку ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого наказом Міндоходов від 25.11.2013 р. № 708, у графі 6 р. I реєстру вказують ІПН покупця — платника ПДВ. А якщо в рядку для ІПН покупця зазначено нуль, то в графі 6 також ставлять нуль.

З одного боку, жодних особливих вказівок щодо використання ІПН 400000000000 в р. I реєстру не зробили (про спецномер контролери згадують тільки в правилах заповнення р. II реєстру, що стосується покупок у неплатників ПДВ). З іншого — якщо в податковій накладній є цілком визначений ІПН, то чому його не повинно бути в реєстрі (а далі — і в додатку Д5 до декларації з ПДВ)? І закрадається крамольне запитання: а навіщо тоді цей ІПН узагалі в податкових накладних?

На жаль, сумніву не розсіює й актуальна відповідь у підкатегорії 101.19 «ЗІР»: тут платникам податків рекомендують при реєстрації податкових накладних на поставку товарів/послуг неплатникам ПДВ, як і раніше, вписувати нуль у графу 6 р. I реєстру. Підкреслимо: на наш погляд, така порада йде врозріз із діючими з 01.03.2014 р. правилами оформлення податкової накладної. А в реєстрі все-таки слід указувати ІПН 400000000000.

Нарешті, про заповнення додатка Д5 до декларації з ПДВ. У звітності за лютий 2014 року постачання неплатникам ПДВ пройдуть у рядку «Інші». Адже в лютому діяли ще старі правила оформлення податкової накладної на постачання неплатникам ПДВ (із заповненням у полі ІПН покупця «0»). Отже, у реєстрі вони теж пройшли з нулем. Тож, і в додатку Д5 до лютневої декларації вони повинні опинитися в рядку «Інші».

Ситуація зміниться у квітні 2014 року під час заповнення додатка Д5 до декларації за березень 2014 року. Якщо в березневому реєстрі постачання пройде з ІПН 400000000000, то і в додатку Д5 доведеться поставки неплатникам формувати в рядку з ІПН 400000000000. Утім іще раз констатуємо: контролери поки на власні нормативні новації не відреагували оновленим підходом у «ЗІР». А доволі схоже запитання про ІПН покупця-неплатника у гр. 4 таблиць 1, 2 і 3 додатка Д6 (у ньому прописують контрагентів при пільгових поставках) поки що залишається без відповіді в підкатегорії 101.23 «ЗІР»: «На даний час Міндоходів працює над цим питанням».

Денис ПЕТРИГА,

провідний бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»