У відокремлених підрозділів підприємств, які розташовані в інших містах, областях і мають у своєму штаті найманих працівників або в процесі діяльності співпрацюють із фізособами, котрим виплачують доходи, нерідко виникає запитання: до якого бюджету сплачувати ПДФО, військовий збір і куди подавати форму № 1ДФ? З’ясуймо це питання…

Податковими агентами фізосіб, у разі виплати їм доходу, є юридичні особи (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), отже, вони зобов’язані нараховувати, утримувати й сплачувати ПДФО та військовий збір до бюджету, а також подавати податкову звітність — форму № 1ДФ (пп. 14.1.180 ПКУ).

Щодо ПДФО. За загальним правилом, ПДФО, який сплачує податковий агент — юрособа, зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) (п. 2 ст. 64 Бюджетного Кодексу України, даліБКУ).

ПКУ уточнює, яким чином здійснюється перерахування ПДФО до бюджету відокремленими підрозділами юрособи, залежно від повноважень, котрими вони наділені.

Так, відокремлені підрозділи юрособи, які вповноважені нараховувати (сплачувати) ПДФО, самостійно:

  • перераховують ПДФО до відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням (пп. 168.4.3 ПКУ);
  • подають форму № 1ДФ до контролюючого органу за місцем свого розташування (пп. «б» п. 176.2 ПКУ).

Якщо відокремлені підрозділи юрособи НЕ вповноважені нараховувати (сплачувати) ПДФО, за них функцію податкового агента виконує така юрособа, тому саме вона зобов’язана:

  • перераховувати ПДФО, нарахований працівникам відокремленого підрозділу до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу (пп. 168.4.3 ПКУ);
  • подати форму № 1ДФ у вигляді окремої порції до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (тобто за місцезнаходженням юрособи) і надіслати копію такої форми № 1ДФ до контролюючого органу за місцезнаходженням відокремленого підрозділу. У порції, яка подається за відокремлений підрозділ, зазначаються відомості щодо фізичних осіб (працюючих) цього підрозділу.

Щодо виплати доходу іншим фізособам (не працівникам відокремлених підрозділів), наприклад, сплата орендної плати фізособі за земділянку, яка знаходиться в іншому регіоні, або виплата доходу ФОПу за надані послуги, зареєстрованому в іншому регіоні, — така юрособа, виконуючи функції податкового агента, сплачує ПДФО до відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням, як того й вимагає ч. 2 ст. 64 БКУ.

Щодо військового збору. Тут усе просто. Оскільки військовий збір — це стаття доходів Державного бюджету, юрособа — головне підприємство перераховує його як за себе, так і за неуповноважені відокремлені підрозділи до бюджету за своїм місцезнаходженням (реєстрації) на відповідні рахунки, відкриті в органах ДКСУ. На цьому наголосили й фахівці ДФС, зокрема, у листі ДФС від 22.05.2017 р. № 12807/7/99-99-13-01-01-17.

Для кращого розуміння відобразимо описане на рисунку.

Натисніть на картинку для перегляду в збільшеному вигляді

Рис. Схема взаємодії головне підприємство — відокремлений підрозділ у частині сплати ПДФО, військового збору та подання форми № 1ДФ

Окрім визначених на рисунку варіантів розподілу повноважень між головним підприємством та відокремленим підрозділом, ДФС виділяє ще одну ситуацію: юрособа не має відокремлених структурних підрозділів у іншому регіоні, натомість має власні або орендовані приміщення (будівлі), де працюють наймані працівники.

У такому випадку податківці в підкатегорії 103.07 системи «ЗІР» наголошують, що ПДФО у цій ситуації підлягає сплаті до відповідного місцевого бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) такого майна. Тобто, на їх думку, податок сплачують до бюджету того регіону, у якому працюють наймані працівники суб’єкта господарювання, незважаючи на відсутність у нього відокремлених структурних підрозділів.

Редакція газети

«Інтерактивна бухгалтерія»