Коли новостворене підприємство має відзвітувати до органів статистики про фінансові здобутки, втрати та й загалом про результати господарської діяльності за звітний період? У які строки та за який проміжок часу вперше мають подавати фінзвітність новостворені підприємства — за рік, квартал? Чи можливе звітування за строк понад 12 місяців?

Звітний період для «новачків»

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV (даліЗакон про бухоблік), звітним періодом для складання фінзвітності є календарний рік.

Однак для новостворених підприємств цей період буде дещо іншим. Так, згідно із ч. 2 ст. 13 Закону про бухоблік першим звітним періодом для «новачків» може бути:

1) період менш як 12 місяців. Його застосовують у випадку, якщо державна реєстрація підприємства відбулася протягом року, а тому звітувати про перші результати господарської діяльності новостворене підприємство має за період від дати реєстрації по останній день календарного року;

2)  період не більш як 15 місяців. Обрати такий період для звітування можуть підприємства, які були зареєстровані наприкінці року в період із 1 жовтня по 31 грудня. Так, наприклад, підприємство, зареєстроване у жовтні 2018 року, може не подавати річної фінансової звітності за 2018 рік, а включити показники жовтня, листопада та грудня до звіту вже за 2019 рік (див. лист Держкомпідприємництва від 18.01.2007 р. № 332). Однак якщо підприємство — платник податку на прибуток, то йому доведеться скласти фінзвітність від дати реєстрації до кінця року, оскільки під час подання річної декларації з податку на прибуток воно зобов’язане долучити до неї фінзвітність (пп. «а» п. 137.5, п. 46.2 ПКУ). Власне, декларацію з податку на прибуток складають на основі показників фінзвітності. Про це читайте у статті «Коли новоствореному підприємству вперше подавати декларацію з податку на прибуток». А ось новостворені юрособи-єдинники можуть скористатися звітним періодом «понад 12 місяців, але менш як 15 місяців».

«Новачкам» також слід перевірити, чи потрібно їм подавати проміжну фінзвітність. Її зобов’язані складати середні та великі підприємства за перший квартал, півріччя і три квартали у складі балансу та звіту про фінансові результати. А малі, мікропідприємства, неприбуткові організації та представництва нерезидентів можуть подавати лише річну фінзвітність за винятком тих, хто зобов’язаний складати фінзвітність за міжнародними стандартами (ч. 3 ст. 11 Закону про бухоблік та п. 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419, даліПорядок № 419). Докладніше про групування підприємств за розміром для цілей Закону про бухоблік читайте у статті «Мікро-, малі, середні та великі підприємства: нові критерії розподілу та його вплив» газети № 13/2018.