Розглядаємо підстави та відображення благодійних виплат

Відповідно до пп. "в" пп. 165.1.54 ПКУ не оподатковують ПДФО (ВЗ) суму (вартість) благодійної допомоги, виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками – фізичними особами, у порядку, визначеному Законом № 5073, протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану на користь фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах (див. роз'яснення з категорії 103.15 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Отже, благодійну допомогу можна надавати таким фізособам.

Благодійна організація не повинна реєструватися окремо, оскільки пп. 165.1.54 ПКУ цього не вимагає.

Підставою для надання допомоги може бути заява особи, копії документів, які підтверджують, що вона мешкала на території, де відбувалися бойові дії, копії довідки про податковий номер особи (для подання інформації в додатку 4ДФ, ознака доходу – 194 "інші доходи").

Також відповідно до пп. "б" пп. 170.7.8 ПКУ не включають до оподатковуваного доходу благодійну допомогу, що надається згідно з пп. 165.1.54 ПКУ в сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, – на відновлення втраченого майна та на інші потреби за переліком, який визначає КМУ, що виникли у платників податку, визначених у пп. 165.1.54 ПКУ. Наразі такий перелік Кабмін не затвердив.

Інна Журавська,
консультантка із питань оподаткування й оплати праці

 

 

 

______________________________________________________________

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУПодатковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Закон № 5073Закон України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" від 05.07.2012 р. № 5073-VI.