Чітко прописаних ПКУ підстав для коригування (збільшення або зменшення) податкового кредиту з ПДВ (далі – ПК) не так уже й багато (зокрема, зміна ціни, повернення товарів й авансів, виправлення помилок, коригування ПК за старими необоротними активами під час річного перерахунку).
Однак на практиці контролери значно розширили діапазон таких підстав. Окрім того, в окремих випадках податківці пропонують зменшувати задекларовані ПК нарахуванням компенсувальних податкових зобов'язань (далі – ПЗ).
Тож, розгляньмо, коли та як проводити коригування ПК у різних ситуаціях

Підстави коригування ПК

Зміна суми компенсації вартості товарів/послуг, повернення товарів й авансів

Головна коригуюча стаття 192 ПКУ визначає: якщо після постачання товарів/послуг здійснюють будь-яку зміну суми компенсації їхньої вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або під час повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, покупець – платник ПДВ повинен відкоригувати ПК на підставі складеного постачальником і зареєстрованого в ЄРПН розрахунка коригування (п. 192.1 ПКУ та п. 21 Порядку № 1307).

Отже, для того щоб збільшити ПК у результаті зміни компенсації вартості товарів/послуг, покупцеві – платникові ПДВ потрібно мати розрахунок коригування, який пройшов через ЄРПН (пп. 192.1.2 ПКУ).

Як повинен бути оформлений розрахунок коригування та ким зареєстрований у ЄРПН, читайте у статтях "Розрахунок коригування до податкової накладної: правила складання" та "Хто й коли реєструє розрахунки коригування до податкових накладних у ЄРПН".

Зауважте: зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, з дати складання якої минуло 1095 днів, технічно неможливо. До того ж з 01.01.2022 таке обмеження з'явилося в п. 192.1 ПКУ (див. п. 49 розд. І Закону № 1914).

У випадку зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг на користь платника ПДВ – постачальника отримувач зменшує суму ПК за результатами такого податкового періоду за умови, якщо (пп. 192.1.1 ПКУ):

  • він зареєстрований як платник ПДВ на дату проведення коригування;
  • він збільшив ПК у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг. Якщо ПК не показували, то коригувати нічого (див. роз'яснення з категорії 101.15 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Відсутність факту реєстрації отримувачем товарів/послуг розрахунка коригування, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, у ЄРПН не звільняє його від обов'язку зменшити суму ПК за відповідний звітний період на суму податку, зазначену в такому розрахунку коригування (п. 17 Порядку № 569).

Тому, якщо покупець не отримає від постачальника РК на зменшення, не зможе його зареєструвати в ЄРПН або ж зареєструє РК із порушенням установлених строків, усе одно зменшити ПК він повинен у звітному періоді зменшення ціни (повернення товару чи авансу).