У жовтні 2021 року вхідний ПДВ було включено до податкового кредиту за помилковою податковою накладною, а в наступному місяці (листопаді 2021-го) ураховано розрахунок коригування до такої податкової накладної. Водночас у цих деклараціях задекларовано від'ємний ПДВ і бюджетне відшкодування ПДВ, що виник до жовтня 2021 року.

Чи буде в такому випадку штраф? Чи можемо ми лишити все як є, тільки в додатку 2 до декларації з ПДВ за листопад відобразити від'ємне значення за жовтень 2021 року без урахування помилкової податкової накладної, а за листопад – без зменшуючого розрахунку коригування? Чи можна заявити бюджетне відшкодування?
Що буде з бюджетним відшкодуванням у разі повернення товару або коштів? Чи повинні ми зменшувати значення від'ємного ПДВ у додатку 2 того періоду, коли була виписана податкова накладна? А якщо ми придбали товар, оплатили за нього, суму ПДВ нам відшкодували та на момент повернення товару й коштів цього від'ємного залишку вже не буде?

Відповідь

Коригування податкового кредиту, пов'язані з виправленням помилок, відображають у ПДВшному обліку покупця інакше, аніж коригування в разі повернення товарів/авансів. При цьому як ті, так і інші не завжди впливають на суму задекларованого бюджетного відшкодування. Розгляньмо кожен вид коригувань окремо.

Коригування податкового кредиту в разі виправлення помилок

У декларації з ПДВ не місце помилковим податковим накладним. Адже до ПДВ-звітності вносять дані податкового обліку платника. Водночас показники декларації мають відповідати даним бухгалтерського обліку платника (п. п. 1 та 6 р. ІІІ Порядку № 21).

Відповідно, і сторнуючі розрахунки коригування до помилкових податкових накладних складають та реєструють у ЄРПН з однією метою – збалансувати показник реєстраційного ліміту (суму ПДВ, на яку платник має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні / розрахунки коригування). Вони також не повинні "засвітитися" в декларації з ПДВ.

На замітку!

Контролери також на цьому наголошують:

"Отже, у податковій декларації з ПДВ зазначаються дані, вказані у складеній на підставі первинних документів податковій накладній.

Враховуючи викладене, обсяги постачання товарів/послуг та сума ПДВ, вказані у податковій накладній, складеній за операцією, яка фактично не здійснювалася (тобто визнана такою, що зайво складена), і розрахунку коригування до такої податкової накладної, не підлягають відображенню у податковій звітності з ПДВ" (див. ІПК ДПСУ від 23.10.2021 р. № 4037/ІПК/99-00-21-03-02-06, ІПК ДПСУ від 20.10.2021 р. № 3930/ІПК/99-00-21-03-02-06, роз'яснення ДПС із категорії 101.24 розділу "Запитання – відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Отже, у декларації з ПДВ за жовтень 2021 року маємо завищення податкового кредиту (ураховано вхідний ПДВ із помилкової податкової накладної). Якщо у жовтні платник не декларував суми ПДВ до сплати (рядок 18) і було задекларовано від'ємний ПДВ (рядок 21) на суму більшу, ніж сума помилки, то недоплати податку в бюджет не буде. Адже, як зазначено у запитанні читача, платник ПДВ до бюджетного відшкодування в декларації за жовтень включив суми від'ємного ПДВ, що виникли в попередніх звітних періодах. Оскільки немає недоплати податку в бюджет, то відсутня й база для нарахування самоштрафу, який визначають як 3 % суми недоплати (пп. "а" п. 50.1 ПКУ).