Чимало бюджетних установ мають у своєму розпорядженні автомобілі, іншу техніку й обладнання (дизельні генератори, бензопили, газонокосарки, мотокоси тощо), які споживають пально-мастильні матеріали (далі – ПММ). Тому з обліком такого виду запасів, як пальне, виникає безліч запитань. Тож розберемося, що й до чого, і розпочнемо з придбання за готівкові кошти.

Як ми вже озвучили, ПММ є специфічним видом запасів для бюджетної установи. Чому специфічним? А тому що придбання, зберігання та використання таких активів підпорядковано ще й певним нормативним документам, зокрема Інструкції № 281 та Правилам № 1442.

Наприклад, за приписами п. 9 Правил № 1442 розрахунки за реалізовані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із використанням електронних платіжних засобів, паливних карток, талонів, відомостей на відпуск пального тощо) у встановленому законодавством порядку. Разом із продукцією споживачеві в обов’язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару.

Розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС із використанням РРО (пп. 10.3.1.1 Інструкції № 281).