За традицією вітчизняного законотворення після «основної порції» змін та «неспішної ходи» черги підзаконних актів підприємцям доводиться балансувати у виконанні нових приписів на практиці. Тож, сьогодні спробуємо надати декілька додаткових точок опори ФОП у питаннях ведення обліку доходів і витрат

Передусім нагадаємо, що із 16 липня 2021 року ФОП на загальній системі оподаткування зобов’язані вести облік доходів та витрат за Типовою формою відповідно до Порядку № 261. Про обов’язок дотримання саме цієї форми нагадують і податківці (див. роз’яснення з категорії 104.08 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Докладно про це див. у публікації «Облік у ФОП: нова форма дохідно-витратної реєстрації». Наразі ж розгляньмо особливості відображення в обліку підприємця окремих операцій.

Неоподатковувані доходи

Типова форма не передбачає відображення доходу, який не входить до загального оподатковуваного доходу ФОП. Тож, уносити відомості про безподаткові надходження підприємцю не потрібно.

Скажімо, податківці погоджуються з невключенням до Типової форми сум акцизного податку з тих міркувань, що суми акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів до доходу ФОП не входять (див. роз’яснення з категорії 104.08 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Валютні операції

Як і раніше, податківці не вбачають підстав для зарахування до витрат підприємця суми від’ємної курсової різниці, яка виникла під час продажу валютної виручки, отриманої від провадження зовнішньоекономічної діяльності, на міжбанківському валютному ринку (див. роз’яснення з категорії 104.05 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)). Аргументуючи це відсутністю курсових різниць у переліку дозволених пп. 177.4 ПКУ ФОП витрат.

При цьому перешкод для врахування позитивної курсової різниці у складі доходів податківці не вбачають (див. роз’яснення ДПС із категорії 104.04 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

А от щодо операцій із криптовалютою – контролери взагалі відмовчуються і закликають дочекатися врегулювання її правового статусу на законодавчому рівні (див. роз’яснення ДПС із категорії 104.08 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)).

Безготівкові розрахунки