Підприємство без авто складно уявити. Забезпечити себе транспортом підприємство може в різні способи: придбати, узяти у фінлізинг, позичку, оренду тощо.
Сьогодні говоримо про наслідки отримання в оренду платником податку на прибуток автомобіля від фізособи-непідприємця:
– якою має бути орендна плата;
– як обкладати ПДФО;
– чи утримувати військовий збір;
– чи оформлювати акт наданих послуг оренди.
Та ще про багато цікавих нюансів

Договірні відносини

Для того аби взяти в платне користування автомобіль у фізособи, зазвичай оформлюють договір найму (оренди) (ст.ст. 759, 798 ЦКУ). Його укладають у письмовій формі (ст. 799 ЦКУ).

Зверніть увагу

Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

Якщо орендодавець – фізособа-підприємець, договір оренди можна нотаріально не посвідчувати. Про це свідчить і судова практика – див. постанову ВСУ від 18.12.2012 р. № 3-66г 12с12.

Зокрема, під час розгляду справи про законність укладення договору оренди автомобіля за участю фізосіб-підприємців у простій письмовій формі без нотаріального посвідчення суд зазначив: положення ч. 2 ст. 799 ЦКУ не можуть бути застосовані до цих спірних правовідносин. Суд наголошує на тому, що в такому випадку фізособи-підприємці за правовим статусом прирівняні до юридичних осіб, а отже – нотаріально посвідчувати цей договір не обов’язково. Про це прописано й у п. 2.11 постанови Пленуму ВГСУ від 29.05.2013 р. № 12.

Щоправда, у контролерів може бути інша точка зору.

У договорі серед іншого треба зазначити про періодичність нарахування орендних платежів: щомісяця, щокварталу, за півріччя тощо. А також слід обумовити документальне підтвердження нарахування орендної плати (оформлення актів наданих послуг) і зазначити, чи має право орендар проводити ремонти/поліпшення орендованого об’єкта.

Розлогіше про укладення договору оренди читайте у статті «Договір найму (оренди): особливості укладення та виконання».

Щодо укладення договору – якщо в оренду автівку надає директор. Під час підписання договору оренди у ситуації, коли орендодавець є також директором підприємства, рекомендуємо передати право підпису іншій особі.

Про це ми розповідали у статті «Чи може юридична особа укласти цивільно-правовий договір із директором».

На практиці доволі поширеними щодо цього запитаннями є такі: