Попри те, що головною метою підприємництва є отримання прибутку, суб'єкти господарювання можуть здійснювати й некомерційні операції. Та чи буде це допомога іншим, чи отримання підтримки від зовнішніх партнерів — усе одно такі операції слід належним чином оформити, відобразити в обліку та визначитися з оподаткуванням. Сьогодні поговоримо про ці аспекти в межах договорів міжнародної технічної допомоги (далі — МТД).

Як ідентифікувати МТД

Процедуру залучення, реєстрації, використання й моніторингу МТД та акредитації виконавців регламентує Порядок № 153.

Відповідно до Порядку № 153 виконавцем проєкту в межах МТД є будь-яка особа (резидент або нерезидент), яка уклала письмову угоду з донором або уповноваженою донором особою та забезпечує реалізацію проєкту (програми).

Проєкти (програми), включені до щорічних програм у межах МТД, підлягають обов'язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на отримання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством і міжнародними договорами України.

Державну реєстрацію проєкту (програми) має бути підтверджено реєстраційною карткою проєкту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 153.

У реєстраційній картці проєкту (програми) МТД здійснюють запис, який містить:

  • посилання на статтю міжнародного договору України щодо передбачених пільг;
  • підтвердження наявності плану закупівлі;
  • зазначення адреси офіційного сайту Мінекономрозвитку, за якою розміщено такий план закупівлі, та перелік організацій-виконавців, які заявили право на податкові пільги.