За результатами проведення на підприємстві перевірки Держпраці встановила, що експлуатацію гусеничного екскаватора проводять без дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки. На підставі виявлених порушень Держпраці винесла письмові вимоги (приписи):
1) подати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;
2) отримати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Який алгоритм подання декларації та чи необхідно отримувати дозвіл на експлуатацію екскаватора?

У законодавстві про працю справді передбачено обов’язок роботодавця отримати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки . Цей обов’язок закріплено в ч. 3 ст. 21 Закону про охорону праці. Видачу дозволів урегульовано Порядком № 1107. Варто зазначити, що з 10 березня 2021 року, з набранням чинності Постановою № 77, запрацював новий Перелік № 77.

Отже, на сьогодні лише за наявності дозволу можна виконувати роботи підвищеної небезпеки, зазначені в групі А додатка 2 до Порядку № 1107, та/або експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, указаних у групі А Переліку № 77, затвердженого Постановою № 77.