Наша неприбуткова організація у січні 2020 року допустила нецільове використання доходів (членських внесків). Поясніть, будь ласка, які на нас чекають наслідки? Відтепер ми стаємо звичайними платниками податку на прибуток і подаватимемо загальну декларацію?

Відповідь

У разі нецільового використання доходів неприбуткова організація має сплатити з таких сум податок на прибуток і стане звичайним платником цього податку — позбувається свого пільгового неприбуткового статусу. А тепер — детальніше.

За 2019 рік неприбуткова організація подасть Звіт про використання доходів (прибутків) (форма затверджена наказом Мінфіну від 17.06.2016 р. № 553, далі — Звіт) у загальному порядку, тобто не пізніше ніж 2 березня направить до податкової Звіт за 2019 рік (звісно, фінзвітність разом із ним). Тобто відзвітує як неприбутківець, адже у 2019-му порушень цільового використання доходів не було.

Важливо: доходи (прибутки) неприбуткової організації використовують лише для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 ПКУ).

Нагадаємо

Не вважаються, зокрема, розподілом доходу (прибутків) виплати неприбуткової організації на користь засновників (учасників), працівників, членів такої організації (у т.ч. на підставі цивільно-правового договору), якщо такі витрати є фінансуванням видатків на своє утримання, реалізацію мети (цілей, завдань) і напрямів діяльності, визначених установчими документами такої неприбуткової організації (див. лист ДФСУ від 04.01.2017 р. № 28/6/99-99-15-02-02-15).

А коли сталося порушення цільового використання доходів?