(коментар до Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» від 14.01.2020 р. № 440-IX, далі — Закон № 440)

З 13.02.2020 запрацювали зміни, унесені Законом № 440 до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ).

Змін небагато, і чимало з них мають суто технічний характер. Однак є й такі, що варті особливої уваги. Стисло ознайомімося з ними.

По-перше, з’явився новий термін «податкові органи» — це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску. Водночас скрізь по тексту Закону про ЄСВ терміни «органи доходів і зборів» і «територіальний орган доходів і зборів» замінили на термін «податкові органи».

По-друге, уточнили, що порядок обліку платників єдиного внеску та положення про ведення реєстру застрахованих осіб затверджує Мінфін за погодженням із ПФУ та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

По третє, дещо змінені й правила взяття на облік платників єдиного внеску. Зокрема, узяття на облік осіб платниками єдиного внеску відбувається в такі строки:

— підприємства, установи, організації й інших юросіб, включаючи їхні філії, представництва, відокремлені підрозділи, що мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами, та фізосіб-підприємців беруть на облік (знімають із нього) у день отримання відомостей із ЄДР;

— роботодавців, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV, членів фермерських господарств й осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, беруть на облік у день отримання від них відповідної заяви;

— інвестора (оператора) за угодою про розподіл продукції (у т.ч. постійне представництво інвестора-нерезидента), що використовує працю фізичних осіб, найнятих на роботу в Україні на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами, беруть на облік у день отримання від нього відповідної заяви.