(Коментар до наказу Мінфіну від 20.11.2019 р. № 488, далі – Наказ № 488)

Невпинно збігають останні дні січня, і вже скоро бухгалтера чекає заповнення декларації з ПДВ за січень 2020 року, яку вперше подаватимемо за оновленою формою (див. повідомлення податківців на офіційному сайті ДПСУ l). Пам’ятаємо, що гранична дата подання такої декларації – 20.02.2020.

Платники ПДВ – єдинники, які звітують з цього податку раз на квартал, вперше декларацію за новою формою подаватимуть, звітуючи за І квартал 2020 р.

Пригадаємо: головною причиною оновлення ПДВ-звітності стало скасування з 01.01.2020 Звіту про суми податкових пільг. З цієї дати облік податкових пільг з ПДВ контролери повинні здійснювати на підставі податкової звітності. Тому Мінфін Наказом № 488 вніс відповідні зміни до форм ПДВшної звітності та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21 (далі — Порядок № 21). Наказ № 488 набрав чинності з 01.01.2020 (див. його п. 5).

Загалом зміни сконцентрувалися у формах:

— податкової декларації з ПДВ (особливо у її додатку Д6);

— Уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – Уточнюючий розрахунок);

— Розрахунку податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України (далі – Розрахунок отримувача послуг – неплатника ПДВ).

Звісно, не обійшлося без косметичних правок, зупинятися на яких ми не будемо.

Нові рядки декларації з ПДВ

За минулі новорічні свята декларація з ПДВ трішки погладшала. Вона збільшилася на три нових рядки.

Зокрема, тепер показник рядка 2, де фігурують операції з вивезення товарів за межі митної території України, розписують у розрізі: операцій, що обкладаються нульовим податком, та операцій, звільнених від ПДВ (див. фрагмент 1).

Фрагмент 1

2

 

Операції з вивезення товарів за межі митної території України

х

х

2.1

 

операції, що оподатковуються за нульовою ставкою

 

0

2.2

 

операції, що звільнені від оподаткування

 

х

Раніше операції з вивезення товарів за кордон, звільнені від ПДВ, включали до загального казана безПДВшних постачань у рядку 5 декларації. До речі, у рядка 5 також з’явився новий сусід – рядок 5.1 (див. фрагмент 2).