3 січня 2020 року почала діяти постанова Правління НБУ від 27.12.2019 р. № 162, якою внесено зміни до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492 (далі — Інструкція). Розглянемо головні зміни до цього нормативу

Визначено види рахунків у банках

Передусім змінами до п. 5 Інструкції конкретизовано, що клієнти мають право відкривати рахунки в будь-яких банках України відповідно до власного вибору для забезпечення своєї:

— господарської діяльності;

— підприємницької діяльності;

— інвестиційної діяльності;

— незалежної професійної діяльності;

— діяльності, яка не пов’язана з підприємницькою, і для власних потреб.

Нагадаємо

До внесення змін клієнти банків могли відкривати рахунки лише для забезпечення своєї господарської діяльності, незалежної професійної діяльності та власних потреб. Але, попри все, для ведення господарської (підприємницької) діяльності та власних потреб фізичні особи мали використовувати різні рахунки в банку.

Заборона фінансувати власні потреби з підприємницького рахунка

З метою уточнення позиції НБУ щодо використання коштів із підприємницького рахунка фізичної особи — підприємця тільки в межах цієї діяльності до п. 14 Інструкції було додано новий абзац такого змісту:

«За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб — підприємців/фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та законодавства України, крім операцій, пов’язаних із власними потребами. Ці особи після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом, мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб».

У роз’ясненні до змін на інтернет-сайті НБУ було вказано, що:

— ця норма має уточнюючий характер і не містить змін по суті для фізичних осіб — підприємців;

— фізичні особи — підприємці мають право після сплати податків і зборів отримати чистий дохід як готівкою, так і перераховувати цей дохід на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб;

— корпоративна картка є інструментом доступу до поточного рахунка ФОПа, за допомогою якої здійснюються розрахунково-касові операції за рахунком, й обмежень щодо виплати чистого доходу фізичної особи — підприємця, зокрема, через банкомат за допомогою корпоративної картки немає.

Утім, така вимога Нацбанку викликала шквал нерозуміння та критики в бізнес-спільноті. У підсумку Нацбанк швиденько скасував її постановою Правління НБУ від 15.01.2020 р. № 7, яка запрацювала 17.01.2020.

У повідомленні на інтернет-сайті НБУ регулятор так прокоментував ситуацію:

«Прислухаючись до думки банків та їхніх клієнтів, Національний банк скасував цю норму, аби усунути маніпуляції і можливі перешкоди для діяльності підприємців. ˂…˃ Водночас позиція Національного банку, як і раніше, залишається незмінною. З 2003 року діє норма, що поточні рахунки фізичних осіб не можуть використовуватися для проведення операцій, пов’язаних з підприємницькою діяльністю. Оскільки банківська система має бути захищена від ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, Національний банк обговорить з Державною податковою службою механізми, спрямовані на мінімізацію таких ризиків».

Тож, вочевидь ця неоднозначна історія ще матиме продовження.