Ось і минув 2019 рік. Тож, саме час підбивати підсумки. Що потрібно зробити бухгалтерам, закриваючи звітний рік, читайте в нашій публікації

Перевіряємо наявність і правильність оформлення первинних документів

Кожна господарська операція для відображення в бухобліку має бути підтверджена документально (ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХІV). До того ж наявність первинки важлива й для податкового обліку. Адже платникам податків заборонено формувати показники податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених первинними документами.

Тому наприкінці року не завадить перевірити наявність первинних документів до кожної здійсненої госпоперації.

Окрім того, слід перевірити правильність оформлення первинних документів, зокрема, наявність усіх обов’язкових реквізитів.

Більше про вимоги до оформлення первинних документів читайте в публікаціях:

А про наслідки неправильного оформлення первинки читайте в консультації «Неправильно оформлений первинний документ: які наслідки в бухгалтерському та податковому обліку».

Виявлені помилки доведеться виправити, і в цьому вам стануть у пригоді статті:

Відображаємо результати інвентаризації

Щороку перед складанням річної фінансової звітності всі юридичні особи, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, а також представництва нерезидентів мають проводити суцільну інвентаризацію активів і зобов’язань.

Суцільна інвентаризація охоплює всі види зобов’язань і всі активи підприємства незалежно від їх місцезнаходження, у т.ч. предмети, що передані в прокат, оренду чи перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану.

Крім того, інвентаризації підлягають активи й зобов’язання, які обліковують на позабалансових рахунках.

Про правила та строки проведення річної інвентаризації читайте в публікації «Щорічна інвентаризація активів і зобов’язань: від документування до відображення результатів в обліку».

Як обліковувати результати інвентаризації (надлишки та нестачі), див. статті:

Про відповідальність за непроведення річної інвентаризації ми розповідали у статті «Що загрожує підприємству за непроведення інвентаризації».

Переглядаємо залишки забезпечень та резервів і за потреби коригуємо їх