Наприкінці вересня внесені корективи до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі — Закон про держслужбу). Чи вважати зміною структури зарплати вилучення зі ст. 50 цього Закону виплат держслужбовця за додаткове навантаження?

ВІДПОВІДЬ: Починаючи з 25.09.2019 серед складових частин зарплати держслужбовця, визначених ч. 2 ст. 50 Закону про держслужбу, залишилися:

— посадовий оклад;

— надбавка за вислугу років;

— надбавки за ранг державного службовця;

— премії (у разі встановлення).

Раніше у цьому переліку були ще виплати за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків:

— тимчасово відсутнього державного службовця в розмірі 50% посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця;

— за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.

Їх вилучення пов’язано з тим, що такі виплати мають тимчасовий характер. Але вони залишилися у ст. 52 Закону про держслужбу, якою встановлено умови призначення надбавок, доплат й інших виплат. Але починаючи з 25.09.2019 строк тимчасово виконання обов’язків за вакантною посадою не повинен перевищувати 3 місяців (ч. 8 ст. 31 цього Закону).

До того ж у ч. 5 ст. 52 Закону про держслужбу зазначено про компенсацію за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та яку виплачують у порядку й розмірі, визначених КМУ. Проте вона була й раніше встановлена постановою КМУ від 15.06.1994 р. № 414.

Чи можна трактувати наведені вище новації як зміну структури заробітної плати держслужбовця?

Звісно, ні. Головний аргумент полягає в тому, що йдеться про тимчасові виплати за додаткове навантаження, які встановлюють не так часто й не кожному держслужбовцю. Крім того, фактично зазначені виплати ніхто не скасовував, вони й надалі виплачуватимуться.

Чому виникає питання про те, чи відбулася зміна структури зарплати?