Традиційно до вашої уваги — огляд цікавих рішень Верховного Суду, які ми відібрали для вас серед справ, розглянутих у жовтні поточного року

ПОГАШЕННЯ ГРОШОВИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ

Сплата податку не за тим кодом бюджетної класифікації: штрафи не застосовують

Постанова КАС ВС від 18.10.2019 р. у справі № 820/3132/16

Поширена ситуація: компанія вчасно сплатила до бюджету податок, але в платіжці помилково зазначили не той код бюджетної класифікації. Податківці в таких випадках намагаються застосувати штрафні санкції, передбачені п. 126.1 ПКУ, за несплату узгодженого грошового зобов’язання в установлений строк (10% або 20% — залежно від тривалості затримки), адже неправильний код не дає змоги правильно рознести платіж в інтегрованій картці платника податків в автоматичному режимі.

Так і в коментованій справі — підприємство помилково перерахувало податок на прибуток не за тим кодом бюджетної класифікації, й орган ДФС прийняв відповідне податкове-повідомлення рішення.

Не погодившись із цим, підприємство звернулося з позовом до суду, і виграло спір у першій, а потім і в апеляційній інстанціях. Головним аргументом було те, що воно виконало свій обов’язок зі сплати податку, установлений ПКУ, і гроші фактично надійшли до бюджету. Адже згідно з п. 38.1 ПКУ виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк. Оскільки гроші фактично надійшли на єдиний казначейський рахунок, суди погодилися з тим, що податкового правопорушення в розумінні п. 109.1 ПКУ не було.

Але податківці продовжили наполягати на своєму й подали касаційну скаргу.