Під час нарахування зарплати працівникові з інвалідністю підприємство застосувало ставку ЄСВ — 22% (замість 8,41%). Як виправити помилку у звітності з ЄСВ за попередні періоди у зв’язку із завищенням суми ЄСВ? Чи передбачені штрафні санкції за таку помилку?

ВІДПОВІДЬ: Спершу ознайомимося з особливостями застосування ставки 8,41% у разі встановлення працівнику інвалідності.

ЄСВ у розмірі 8,41% нараховують із дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в МСЕК, а закінчується датою припинення інвалідності.

Факт установлення працівникові групи інвалідності підтверджує копія довідки до акта огляду в МСЕК, завірена безпосередньо підприємством (п. 8 р. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну України від 20.04.2015 р. № 449, далі Інструкція № 449).

Тому підприємство не вправі здійснювати перерахунок ЄСВ за попередні періоди — після надання довідки МСЕК працівником, якому встановлена інвалідність. Навіть якщо працівникові встановили інвалідність, скажімо, 30.09.2019, а він надав довідку МСЕК на підприємство лише 21.10.2019, то цього самого дня підприємство робить копію такої довідки, яку завіряє вповноважена особа, засвідчуючи своїм підписом і проставляючи дату. Саме ця дата (21.10.2019) й буде точкою відліку для застосування ставки ЄСВ — 8,41%. Цікаво, що на зарплату за період із 1 до 20 жовтня ЄСВ нараховують за ставкою 22%, а з 21 по 31 жовтня — 8,41%.

Якщо підприємство після отримання копії довідки МСЕК помилково застосовувало ставку ЄСВ у розмірі 22%, тоді справді за попередній період потрібно зробити перерахунок сум ЄСВ у зв’язку зі зміною ставки (починаючи з дати отримання копії довідки МСЕК).