Наше підприємство — платник податку на прибуток (дохід — понад 20 млн грн) і ПДВ. Основний вид діяльності — заготівля вторинної сировини (макулатура та плівка п/е). Керівництво підприємства вирішило покращити умови праці своїх працівників, тож, придбало: обігрівач електричний, холодильник, мікрохвильовку, електрочайник, кавоварку. Усі товари, окрім електрочайника, належать до основних засобів (вартість перевищує 6000 грн).
Чи можемо ми віднести перелічені прилади до господарських потреб, тобто нараховувати податкову амортизацію та показати податковий кредит із ПДВ, не компенсуючи його технічними податковими зобов’язаннями?

ВІДПОВІДЬ: Так, дійсно, аби нараховувати в податковому обліку амортизацію таких матеріальних активів і не нараховувати компенсуючих податкових зобов’язань із ПДВ за п. 198.5 ПКУ, платнику необхідно довести, що використання таких активів безпосередньо пов’язане з його господарською діяльністю.

Адже згідно з пп. 14.1.138 ПКУ основні засоби — матеріальні активи, що призначає платник податку для використання в господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 грн і поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом й очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких із дати введення в експлуатацію становить понад 1 рік (або операційний цикл, якщо він триваліший за рік).

Своєю чергою, невиробничі основні засоби — основні засоби, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку (пп. 138.3.2 ПКУ).

На замітку

Зв’язок із госпдіяльністю з метою обкладення податком на прибуток важливий лише для дорогих побутових приладів (первісна вартість яких перевищує 6000 грн). Тоді як для дешевої техніки податкові різниці за ст. 138 ПКУ не виникають. Для останніх госпстатус вагомий тільки для ПДВшних цілей.

У ПДВ-обліку весь вхідний ПДВ із податкових накладних, зареєстрованих постачальниками в ЄРПН, потрапляє до податкового кредиту. Але якщо здійснені покупки платник ПДВ планує або починає використовувати не в госпдіяльності, то «запускаються» норми пп. «г» п. 198.5 ПКУ, згідно з якими необхідно нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання за негосподарськими покупками.

Доводимо зв’язок із госпдіяльністю