Наше підприємство — платник єдиного податку групи 3 збирається отримати на два роки позику — безвідсоткову поворотну фінансову допомогу від іншої юрособи (не власника).
Чи потрібно нам обліковувати таку допомогу за теперішньою вартістю, тобто дисконтувати у зв’язку з нещодавніми змінами до П(С)БО?

Тема дисконтування довгострокових боргів уже наробила чимало галасу. Деякі бухгалтери лише починають усвідомлювати можливий масштаб проблеми. Це лякає, і десь підсвідомо вони, можливо, навіть сподіваються, що вона сама собою зникне.

Хай там як, але станом натепер П(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність», на жаль, не містить винятків щодо дисконтування довгострокових зобов’язань і довгострокової дебіторської заборгованості, зокрема, тими ж платниками єдиного податку. Як, до речі, і «профільні» П(С)БО 11 «Зобов’язання» та П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» (з урахуванням змін, унесених 29.10.2019 наказом Мінфіну України від 16.09.2019 р. № 379; див. публікації «Підніжка від Мінфіну: довгострокові безвідсоткові борги доведеться дисконтувати» та «Дисконтування довгострокових боргів: проблеми переходу»).

Тому якщо зобов’язання за отриманою безвідсотковою поворотною фінансовою допомогою справді будуть класифіковані як довгострокові (оскільки строк погашення позики згідно з договором перевищує 12 місяців із дати балансу), формально підприємству відповідно до п. 9 П(С)БО 11 доведеться обліковувати її на кожну дату балансу за теперішньою вартістю. Тобто — за дисконтованою сумою майбутніх платежів, що, як очікується, необхідна буде для погашення зобов’язання під час звичайної діяльності підприємства (п. 4 П(С)БО 11).

Своєю чергою, пропонуємо звернути увагу на те, що подібні довгострокові позики надто не бажані для платників єдиного податку групи 3. Адже згідно з п. 3) п. 292.11 Податкового кодексу України (далі ПКУ) до складу доходу платника єдиного податку не входять «суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів».

Тож, якщо ви скористаєтеся довгостроковою поворотною фінансовою допомогою та не повернете коштів протягом 12 календарних місяців із дати їх отримання, запозичену суму доведеться обкласти єдиним податком. А це, погодьтеся, не надто приємно.

Наприклад, у роз’ясненні з категорії 108.01.02 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua) зазначено:

«Сума фінансової допомоги, що була надана юридичною особою — платником єдиного податку третьої групи на поворотній основі, при її поверненні не включається до складу доходу такого платника.

Платник єдиного податку третьої групи, який отримує поворотну фінансову допомогу, не враховує її суму у складі доходу за умови, що повертає таку допомогу протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Сума поворотної фінансової допомоги, неповерненої платником єдиного податку протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, включається до складу доходу такого платника наступного дня після закінчення 12 календарних місяців з дня отримання такої допомоги».

Проте якщо цей факт не лякає підприємство, і воно все одно воліє скористатися саме довгостроковою поворотною фіндопомогою, завважте, що різницю між номінальною (отриманою сумою) та дисконтованою вартістю зобов’язання потрібно визнавати в бухгалтерському обліку як дохід (Дт 55 «Інші довгострокові зобов’язання» Кт 74 «Інші доходи» — за спрощеним планом рахунків бухобліку або Дт 50 «Довгострокові позики» Кт 73 «Інші фінансові доходи» — за повним планом рахунків бухобліку).

Своєю чергою, у нашому розумінні, така сума не повинна вважатися доходом, який обкладають єдиним податком (п. 292.1 ПКУ). Міркуємо так: цей бухдохід немає підстав розглядати як дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі. Також він, ми вважаємо, не є нематеріальним доходом, визначеним у п. 292.3 ПКУ, а саме безоплатно отриманими у звітному періоді товарами (роботами, послугами).

Чи погодяться із цим податківці — час покаже. Але ми вбачаємо в такій ситуації певні податкові ризики.

Тим часом далі визнаний у бухдоході дисконт поступово (протягом строку дії договору) треба списати до витрат (Дт 96 «Інші витрати» Кт 55 — за спрощеним планом рахунків або Дт 95 «Фінансові витрати» Кт 50 — за повним планом рахунків).

Загальні правила методики дисконтування на прикладі поворотної фіндопомоги ми вже наводили в публікації «Підніжка від Мінфіну: довгострокові безвідсоткові борги доведеться дисконтувати».

Незабаром ми ще неодноразово повернемося до теми дисконтування. Особливо очікуємо на адекватні роз’яснення Мінфіну щодо «перехідного» застосування змін та методики дисконтування. Тому уважно слідкуйте за нашими публікаціями.

Іван ПЕТРОВИЧ,

аудитор