7 листопада набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів» від 02.10.2019 р. № 141-IХ (далі — Закон № 141), згідно з яким відбуватиметься функціонування авторизованих економічних операторів (далі — АЕО).
Здавалося б, це лише перелік деяких формальних процедур у роботі з митними органами, які можуть і не торкнутися більшості суб’єктів. Але тим, хто активно працює у сфері імпорту й експорту, указані зміни можуть істотно спростити роботу. До того ж Україна імплементує у своє митне законодавство інструменти світової практики. Програми АЕО реалізовані у 83 країнах світу, і за даними ЄС, понад 80% усіх митних оформлень здійснюють підприємства, що використовують інструменти програми АЕО.
Розгляньмо основні зміни, які набрали чинності 7 листопада

Хто може бути таким АЕО?

АЕО може стати звичайний суб’єкт господарювання, підприємство або підприємець, який виконує будь-яку роль у міжнародному ланцюжку постачань (виробник, експортер або імпортер, перевізник, експедитор, власник митного складу тощо). Його мета — забезпечення суттєвого спрощення під час проходження митних формальностей, зменшення затримок на кордоні завдяки доступу до сучасних інструментів обміну інформацією. Безумовно, такий суб’єкт декларує, що він веде бізнес прозоро.

Для того аби стати таким оператором, суб’єкту слід отримати сертифікат. Авторизація як АЕО надається безкоштовно та діє безстроково.

Серед переваг, які надає такий статус, зокрема:

  • проведення митних формальностей за товарами та транспортними засобами комерційного призначення у першочерговому порядку;
  • присвоєння статусу зниженого ступеня ризику для митного оформлення товарів;
  • використання спеціальної смуги руху в пункті пропуску через державний кордон України для транспортних засобів комерційного призначення.

У Законі № 141 детально описано процедуру авторизації суб’єктів господарювання як АЕО та вимоги до таких суб’єктів.