Підприємство-резидент замовило транспортно-експедиторські послуги в компанії-нерезидента. Своєю чергою, експедитор-нерезидент або самостійно здійснює перевезення вантажу, або залучає для цього перевізника-нерезидента. Що в такому випадку з ПДВ?

ВІДПОВІДЬ: З метою обкладення ПДВ транспортно-експедиторських послуг важливий резидентський статус саме замовника цих послуг, а не експедитора. Навіть якщо експедитор — нерезидент, постачання транспортно-експедиторських послуг замовнику-резиденту обкладають ПДВ. Причому йдеться про суми винагороди експедитора. А ось компенсація витрат нерезидента на перевезення вантажу не є об’єктом обкладення ПДВ.

Нагадаємо

Відповідно до Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» від 01.07.2004 р. № 1955-IV (далі — Закон № 1955):

  • транспортно-експедиторська послуга — робота, що безпосередньо пов’язана з організацією та забезпеченням перевезень експортного, імпортного, транзитного чи іншого вантажу за договором транспортного експедирування;
  • експедитор (транспортний експедитор) — суб’єкт господарювання, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує або організовує виконання транспортно-експедиторських послуг, визначених договором транспортного експедирування.

Транспортно-експедиторські послуги

Об’єктом обкладення ПДВ, зокрема, є операції з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України відповідно до ст. 186 ПКУ (пп. «б» п. 185.1 ПКУ).

Водночас у п. 186.3 ПКУ для транспортно-експедиторських послуг місцем постачання визначено місце, у якому отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання (або — за відсутності такого місця — місце постійного чи переважного його проживання) (пп. «ж»).

Тож, постачання транспортно-експедиторських послуг замовнику, який зареєстрований на митній території України (є резидентом), є об’єктом оподаткування, навіть якщо експедитор — нерезидент. Про це зазначили й податківці ще в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПС від 06.07.2012 р. № 610 (даліУПК № 610).