Підприємство подає декларацію з податку на прибуток щокварталу.
Нерезидент надав послуги (фрахт) нашому підприємству. Оплату послуг перерахували наприкінці вересня, а саме — 30.09.2019, того самого дня сплатили податок на репатріацію (виходячи з курсу НБУ на дату перерахування доходу).
Але на початку жовтня (04.10.2019) гроші повернулися на рахунок підприємства, банк-кореспондент повернув із проханням підтвердити адресу одержувача. Отже, за цим перерахуванням нерезидент гроші не отримав.
08.10.2019 підприємство новим платежем перерахувало нерезиденту оплату й доплатило до бюджету різницю з податку на доходи через зміни курсу НБУ на дату перерахування доходу нерезиденту (на 08.10.2019). Оплата відбулася, нерезидент її отримав.
У декларації з прибутку (додаток ПН) за який період необхідно вперше відобразити таку операцію — за три квартали, коли вперше перераховували дохід нерезиденту й сплачували податок на репатріацію до бюджету чи все ж за підсумками року (адже перерахування відбулося у жовтні, оскільки фактичне отримання грошей нерезидентом було у четвертому кварталі)?

ВІДПОВІДЬ: На нашу думку, оскільки виплата доходу нерезиденту відбулася фактично у жовтні 2019 року (у 4-му кварталі), то такі суми слід відобразити в річній декларації з прибутку. А ось повернена банком сума першого переказу виплатою доходу вважатися не може, тому й не потрібно її відображати в декларації за три квартали (у триквартальному додатку ПН).

Хоча не виключаємо, що в податківців може бути й інша думка. Тож, пояснімо наш підхід.

Передусім нагадаємо, коли за доходами нерезидентів-юросіб слід відзвітувати.

Згідно з п. 103.9 ПКУ «особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов’язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Зауважимо — у звітному періоді виплати нерезиденту доходу із джерелом походження з України його відображають у додатку ПН до декларації з податку на прибуток.

Податок на репатріацію перераховують до бюджету одночасно з виплатою доходу, отриманого нерезидентом із джерелом походження з України (пп. 141.4.2 ПКУ).

Особливості оподаткування фрахту, що сплачують нерезиденту, зазначені в пп. 141.4.4 ПКУ. Звісно, з оглядкою на Міжнародний договір із країною нерезидента, якщо останній надав довідку про те, що є резидентом країни, з якою підписано Конвенцію, а також якщо є бенефіціарним власником доходу (ст. 103 ПКУ).