Нещодавно ми вже розповідали про облік давальницьких операцій між резидентами України у статті «Давальницькі операції на території України: облік і оподаткування».
А тепер розгляньмо операції, у яких переробником давальницької сировини є резидент, а замовником — нерезидент України. Чи є щодо таких операцій валютні обмеження? Яке митне регулювання та що в бухгалтерському й податковому обліку?

Валютний контроль

Під час укладання договорів на переробку давальницької сировини між українськими й іноземними суб’єктами підприємницької діяльності слід брати до уваги норми чинного законодавства (у т.ч. Закону України «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005 р. № 2709-IV та Цивільного кодексу України) та міжнародного права.

До того ж такі договори треба укладати відповідно до Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 06.09.2001 р. № 201 (даліПоложення № 201).

Щоправда, реєструвати договори з переробки давальницької сировини в Міністерстві економіки та з питань європейської інтеграції України не потрібно. Винятком є договори (контракти) на вивезення українським замовником давальницької сировини, на яку поширюється спеціальний режим експорту. Реєстрація ЗЕД-договору (контракту) необхідна також у разі вивезення давальницької сировини, увезеної як товари, на які поширюється режим квотування та ліцензування. Про це зазначено в роз’ясненні ДПС із категорії 114.07 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua).

Граничні строки розрахунків за зовнішньоекономічними операціями нині — 365 днів, але вони не поширюються на експорт робіт і послуг (окрім транспортних і страхових послуг та робіт). Такий виняток визначено постановою Правління НБУ від 14.05.2019 р. № 67 (пп. 5 п. 1).

Отже, за договором на переробку давальницької сировини нерезидента сторони можуть самостійно узгоджувати граничні строки розрахунків за роботи з переробки.

На замітку

Нацбанк скасував обов’язковий продаж валютних надходжень на міжбанківському валютному ринку — див. постанову Правління НБУ від 18.06.2019 р. № 78. Норма припинила діяти з 20 червня 2019 року.

Митне регулювання