Чимало юросіб мають філії та інші структурні підрозділи. І не завжди зручно здійснювати ПДВ-облік їх операцій на централізованому рівні. Полегшити ситуацію може делегування відокремленим підрозділам права на складання податкових накладних/розрахунків коригування.
Тож, в нашій публікації розповімо, коли це можливо та що для цього потрібно зробити. Також розглянемо особливості заповнення податкових накладних філіями

У переліку платників ПДВ, визначеному п. 180.1 ПКУ, філій немає. Але філія — це відокремлена частина юрособи. Тому платником ПДВ вона буде у складі такої юрособи.

Отже, філію (чи будь-який інший відокремлений підрозділ) не потрібно реєструвати як самостійного платника ПДВ. Це підтверджують і податківці — див. роз’яснення з категорії 101.02 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua).

Відповідно, передання товарів/послуг, основних фондів від однієї філії до іншої, від головної організації до однієї з філій та навпаки не підлягає обкладенню ПДВ. Адже відсутня операція з постачання — не змінюється право власності (див. роз’яснення ДПС із категорії 101.04 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua)). Винятком є передання активів, придбаних для виробничих потреб, іншому структурному підрозділу (філії) у межах однієї юрособи для невиробничого використання. У такому разі слід нарахувати ПДВ-зобов’язання згідно з пп. «в» п. 198.5 ПКУ і скласти податкову накладну з типом причини «04».

Зауважимо

В обсягу оподатковуваних постачань із метою обов’язкової ПДВ-реєстрації необхідно враховувати не лише постачання головного підприємства, а і його філій. Якщо за останні 12 календарних місяців їхній обсяг перевищить 1 млн грн, підприємство зобов’язане зареєструватися платником ПДВ (п. 181.1 ПКУ).

Делегування філіям права на складання ПН/РК

Головне підприємство може делегувати своїм філіям й іншим структурним підрозділам право на складання та реєстрацію податкових накладних. Така можливість передбачена п. 1 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307 (даліПорядок № 1307). Щоправда — за умови, якщо філії та інші структурні підрозділи платника податку самостійно здійснюють постачання товарів/послуг і розрахунки з постачальниками/покупцями (споживачами).

Зважаючи на це, відокремлений підрозділ повинен мати власний поточний рахунок. Така можливість передбачена п. 4 ст. 64 Господарського кодексу України (даліГКУ). Про це слід зазначити також у положенні про філію.

До того ж важливо брати до уваги, чи має відокремлений підрозділ відповідний статус.