У роботодавців доволі часто виникають питання щодо визначення виплат, на які нараховують ЄСВ, і бази нарахування ЄСВ. Тож, проаналізуймо свіжі роз’яснення ДФС

Основним документом, яким потрібно керуватися у цих питаннях, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, далі Закон про ЄСВ).

Докладніше визначення бази й особливостей нарахування ЄСВ прописано в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженій наказом Мінфіну України від 20.04.2015 р. № 449 (далі Інструкція № 449). Для визначення виплат, на які нараховують ЄСВ, ця Інструкція переадресовує до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5 (далі Інструкція № 5).

Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджено постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170 (далі Перелік № 1170).

Проте на практиці виникає чимало неоднозначних ситуацій, коли безпосередньої відповіді на питання не знаходимо. Тому варто проаналізувати роз’яснення податківців щодо нарахування ЄСВ (див. таблицю).

Нарахування ЄСВ і база нарахування в окремих випадках