На валютний рахунок фізособи-підприємця (єдинника групи 3) (далі — ФОП) за IT-послуги має надійти платіж від нерезидента з Литви через міжнародну платіжну систему «PaySera». Оскільки Україна не входить до Євросоюзу, у платежах нерезидента-замовника, які надійдуть через «PaySera», платник відображатиме безпосередньо саму систему «PaySera» із зазначенням свого рахунка та банку, з якого вона відправляє платіж, а не рахунки нерезидента-замовника.
Питання:
1. Чи дозволяє валютне законодавство України приймати ФОПу платежі від нерезидента за IT-послуги через міжнародні платіжні системи? Що буде з валютним контролем за такою операцією?
2. Чи може ФОП надавати IT-послуги нерезиденту і приймати від нього платежі, оформивши все це лише інвойсом, що має статус «Акта виконаних робіт» без підписання контракту?
3. Чи припустимо відсутність по батькові ФОПа в інвойсах?

ВІДПОВІДЬ: Законодавство України, що регулює порядок роботи з нерезидентами, передбачає, що суб’єкт господарювання (підприємець, підприємство) у бізнес-цілях може працювати лише через рахунки, відкриті в уповноважених банках (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII (даліЗакон про валюту), п. 31 Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 2, п. 16 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5).

Чому так?

Під час відкриття суб’єктом рахунка в банку до податкової інспекції надсилають інформацію про відкритий рахунок (пп. 1 п. 16 р. I Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків — резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492). І витрачання коштів із рахунка допускається лише після підтвердження податковими органами отримання такої інформації. Коли відбувається перевірка, податкова інспекція запитує в підприємця або підприємства банківські виписки за всіма рахунками, і саме так перевіряє обороти за бізнесом, а також базу оподаткування. Якщо підприємець приймає кошти на рахунки в банках, про які податкову інспекцію не повідомляли, або ж використовує для приймання платежів платіжну систему, він порушує закон. Оскільки ст. 7 Закону про валюту передбачена заборона на проведення валютних платежів (як отримання коштів, так і оплата їх на користь нерезидента) в інший спосіб, аніж за рахунками в уповноважених банках. У зв’язку із цим приймати оплату через систему «PaySera» суб’єкт може лише як звичайна фізична особа, не підприємець.

Не рекомендуємо також виведення коштів із платіжної системи на рахунок підприємця. Якщо відправником коштів є платіжна система, напевно, що підприємець приймав кошти повз банк. А це, як ми вже з’ясували, заборонено.

Валютний контроль