Аби бухгалтери не нудьгували, їх постійно завантажують додатковою роботою: то доплату до мінзарплати вигадають, то мінімальну базу ЄСВ запровадять, то форми звітності з ЄСВ і порядок її подання змінять. Це відбувається мало не щороку, тому «весело», та й на горизонті ще й об’єднання звітності з ПДФО та ЄСВ.
Тож, ознайомимося з нюансами визначення доплати до мінзарплати, мінімальної бази нарахування ЄСВ та відображення доплати й суми різниці у звітності з ЄСВ

Передусім розберімося з нормативним підґрунтям й основними правилами, а далі розгляньмо на прикладах конкретні ситуації та фрагменти звітності з ЄСВ.

Доплата до мінзарплати: коли є обов’язковою

Так звана доплата до мінзарплати запроваджена з 1 січня 2017 року, тобто відтоді, коли було змінено підходи до визначення мінімальної зарплати.

Гарантований мінімальний розмір зарплати за виконану норму праці встановлений у 2019 році: у місячному розмірі — 4173 грн, у годинному — 25,13 грн.

Тож, у поточному році посадовий оклад (місячна тарифна ставка) у штатному розписі не може бути меншою за 1921 грн (ч. 6 ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95, даліЗакон про оплату праці). Але потрібно взяти до уваги ще й вимоги укладених Генеральної, галузевих, міжгалузевих, регіональних угод і колективних договорів.

Тому за виконану норму праці роботодавець має нарахувати зарплату не менш ніж 4173 грн за місяць (у разі погодинної оплати — не менш ніж 25,13 грн за годину).

Дотримання такої норми є обов’язковим незалежно від того, яку систему оплати праці встановлено роботодавцем (ч. 4 ст. 3 Закону про оплату праці).

Якщо зарплата за виконану норму праці нарахована в меншому розмірі, ніж 4173 грн (без урахування виплат, передбачених ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці), здійснюють доплату до розміру мінзарплати.

У разі коли норму праці не виконано, гарантований мінімум розміру зарплати визначають пропорційно.

Для внутрішніх сумісників гарантований мінімальний розмір зарплати забезпечують окремо — за основним місцем роботи й за сумісництвом (пропорційно відпрацьованому часу).

Доплата до мінзарплати належить до фонду оплати праці, її виплачують щомісяця разом із зарплатою. Також цю доплату включають до заробітку під час обчислення середньої зарплати для оплати лікарняних і декретних, відпусток і в решті випадків збереження середньої зарплати.

Мінімальна база нарахування ЄСВ і сума різниці