(коментар до Законів України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» від 19.09.2019 р. № 115-IX та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» від 19.09.2019 р. № 116-IX)

Обидва набирають чинності 01.01.2021

Склад і порядок подання нової звітності. Тексти обох законів опубліковано 25.09.2019 в офіційному друкованому виданні ВРУ — газеті «Голос України». Тож тепер маємо слушну нагоду розібратися в тому, що пропонують законотворці в цих документах, крім очевидного — об’єднання звітності з ПДФО, військового збору та ЄСВ. Далі умовно називатимемо таку звітність об’єднаною.

Із прийнятих законів зрозуміло, що об’єднана звітність матиме статус податкової декларації, її подаватимуть щоквартально, але із розбивкою відомостей про суми виплачених доходів по місяцях.

До речі, завважте: у коментованих законах ідеться не лише про об’єднання форми № 1ДФ  і Звіту з ЄСВ . Відомості про нарахування та сплату ЄСВ планується відображати також у податкових деклараціях:

  • про майновий стан і доходи, яку подають фізособи — підприємці на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність;
  • платника єдиного податку, яку подають підприємці — платники єдиного податку 1 – 3 груп.

  Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4.

  Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р. № 435).

Декларацію про майновий стан і доходи подаватимуть, як і раніше, за підсумками податкового (звітного) року, із тією лише різницею, що тепер — разом із відомостями про суми ЄСВ, нараховані на доходи від підприємницької або незалежної професійної діяльності.