На підприємстві з кількістю працюючих менш як 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можна залучати на договірних засадах сторонніх працівників, які мають відповідну підготовку.
Чи правомірне залучення такого фахівця за договором ЦПХ, у якому зазначено, що послуги (консультації, інструктажі) він надаватиме двічі на рік?

ВІДПОВІДЬ: Утворення служби охорони праці на підприємстві врегульовано ст. 15 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. № 2694-XII (далі Закон № 2694).

Порядок створення служби охорони праці

Роботодавець створює службу охорони праці на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб. Якщо кількість працюючих менша, ніж 50 осіб, функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку.

На підприємстві з кількістю працюючих менш як 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можна залучати сторонніх спеціалістів на договірних засадах, які мають відповідну підготовку (ч. 3 ст. 15 Закону № 2694).

Ця норма не конкретизує, з ким потрібно укладати договори (з юрособою чи фізособою) та що саме має бути предметом такого договору. Проте законодавство передбачає дві основні форми договорів: трудовий та цивільно-правовий.

Проте, буквально читаючи згадану вище норму, можна зробити висновок, що за наявності працюючих:

  • до 50 осіб укладають трудовий договір за сумісництвом;
  • до 20 осіб — договір цивільно-правого характеру (далі — ЦПД).

Обов’язкова умова — спеціаліст, якого залучають для виконання функцій служби охорони праці, повинен пройти навчання з охорони праці й мати не менш ніж три роки виробничого стажу.

На цьому наполягають тероргани Держпраці.

З огляду на щойно викладене, начебто Закон № 2694 дозволяє укладати цивільно-правові договори зі сторонніми працівниками, які мають спеціальну підготовку з охорони праці. Проте не так все райдужно, якщо проаналізувати, які функції притаманні службі охорони праці.

Функції служби охорони праці