Наші контрагенти вважають, що кожен рахунок-фактура в межах одного договору — це окреме постачання. Тобто якщо за одним рахунком-фактурою була оплата, а за другим — відвантаження товару, то й податкових накладних знадобиться дві в розрізі рахунків.
Як правильно визначати першу подію для ПДВ: за договором загалом чи за рахунками-фактурами, виписаними в межах цього договору? Якщо впродовж одного дня було декілька відвантажень і/або декілька оплат для одного контрагента, і, навпаки, якщо було одне відвантаження товарів або одна оплата за декількома рахунками-фактурами, скільки податкових накладних складати?

ВІДПОВІДЬ: На жаль, Податковий кодекс України (далі ПКУ) не містить відповіді на запитання: що слід розуміти під одним постачанням товарів/послуг? Однак на практиці таким прийнято вважати постачання товарів/послуг у межах одного цивільно-правового договору. Цей підхід сформувався ще за часів, коли в податковій накладній потрібно було зазначати вид цивільно-правового договору, за яким відбувається постачання.

Прихильниками такого підходу є й податківці, про що свідчать численні роз’яснення цього відомства (див., скажімо, листи ДФС від 17.01.2018 р. № 196/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 06.06.2017 р. № 493/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, ІПК від 29.03.2019 р. № 1340/ІПК/04-36-12-01-16).

Звісно, якщо укладеного договору немає і покупець отримує лише рахунки-фактури, оплата яких свідчить про прийняття останнім пропозиції придбати зазначені продавцем у цьому рахунку товарів, то кожен такий рахунок можна розглядати як окремий договір купівлі-продажу (постачання). Адже, надсилаючи рахунок, постачальник робить пропозицію придбати вказані в ньому товари/послуги, а оплачуючи його — покупець погоджується на умови придбання таких товарів/послуг.

А ось якщо між покупцем і продавцем укладений договір, то відвантаження частини (партії) товару, зазначеного в рахунку-фактурі, є лише частиною такого постачання. Проте, як відомо, податкові накладні оформлюють на кожне повне або часткове постачання товарів (послуг), а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ПКУ).

Відвантаження впродовж дня товарів із різних рахунків-фактури в межах одного договору