Традиційно пропонуємо до вашої уваги огляд цікавих рішень Верховного Суду, які ми відібрали для вас серед справ, розглянутих за попередній місяць. Переважна їх частина стосується ПДВ, точніше навіть реєстрації податкових накладних, і це зовсім не дивно, зважаючи на поточну практику органів ДФС щодо цього питання

ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

Відмова в реєстрації податкової накладної має бути чітко обґрунтована — послідовна позиція Верховного Cуду

Постанови КАС ВС від 02.07.2019 р. у справі № 140/2160/18, від 09.07.2019 р. у справі № 140/2093/18, від 18.07.2019 р. у справі № 1740/2004/18

Прийняття протягом липня відразу декількох однакових рішень у подібних справах, причому майже з тими самими аргументами в мотивувальній частині, свідчить про те, що судді Касаційного адміністративного суду у складі ВС уже сформували сталу позицію щодо необґрунтованих відмов у реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування.

У всіх трьох коментованих справах платники ПДВ, намагаючись зареєструвати податкові накладні, отримали від СМКОР квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних на підставі невідповідності обсягів постачання обсягам придбання відповідних товарів. Усі троє надали відповідним комісіям ДФС документи на розблокування, які, на їхню думку, свідчили про реальність здійснених операцій (договори, первинні документи). І всі вони отримали відмови майже з одних і тих самих мотивів, із незначними варіаціями.

У першому випадку податківці відмовили в реєстрації ПН із підстави «ненадання платником податків копій документів, а саме, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків».

У другому — зазначили про відсутність інформації щодо місць зберігання товару та вантажовідправника.

А в третьому випадку підставою для відмови в реєстрації ПН податківці визначили: «Надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства». Але при цьому в рядку, що має назву: «Додаткова інформація (вказати конкретні документи)» зазначили:

«Надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зокрема, відсутні копії первинних документів щодо постачання та транспортування продукції (видаткових та товарно-транспортних накладних)».

У всіх перелічених випадках платники виграли справи у судах першої та апеляційної інстанцій. Розглядаючи останній випадок, судді навіть обурилися:

«<…> наведене свідчить на користь того, що суть рішення не узгоджується з його змістом, позаяк підставою для відмови визначено: «Надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства», в той час як фактично такою підставою було: «Ненадання платником податків копій всіх необхідних документів».