Протягом останнього місяця редакція газети отримала чималу кількість листів із проханнями читачів роз’яснити, який має бути порядок їхніх дій щодо отриманих від фіскалів повідомлень на сплату податку на нерухомість, суми в яких істотно завищено. Мовимо про ситуації, коли фізособі надійшло повідомлення про податок на нерухомість із зазначенням суми, з якою платник не згоден через неврахування пільги або через урахування об’єкта, який відчужено раніше.
То що ж робити такій особі? Чи можливо оскаржити таке повідомлення-рішення?

Передусім наголосимо: у разі незгоди з податковим повідомленням-рішенням із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, фізична особа — платник має право оскаржити його. Зробити це можна в адміністративному (до органу ДФС вищого рівня) чи судовому порядку. Пояснімо детальніше.

Згідно з пп. 266.7.2 ПКУ податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, надсилає (вручає) платнику податку — фізичній особі контролюючий орган за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Водночас у пп. «а» пп. 266.10.1 ПКУ прописано, що податкове зобов’язання за звітний рік із податку сплачують фізособи протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Проте відповідно до п. 56.2 ПКУ у випадку, коли платник вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов’язання, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня зі скаргою про перегляд цього рішення.

Тож, податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов’язання платника податків може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження в разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства (п. 55.1 ПКУ).

Контролюючим органом вищого рівня за таких обставин є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову й митну політику, тобто станом натепер — Державна фіскальна служба.