Рекрутингове агентство (платник ПДВ) надає посередницькі послуги в працевлаштуванні — здійснює добір персоналу для компаній-нерезидентів. Чи є такі послуги об’єктом обкладення ПДВ?

ВІДПОВІДЬ: Аби з’ясувати, чи потрібно нараховувати ПДВ в описаній ситуації, передусім варто визначити місце постачання відповідних послуг. Пояснімо розлогіше.

Згідно з пп. «б» п. 185.1 ПКУ об’єктом обкладення ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Своєю чергою, пп. «г» п. 186.3 ПКУ визначено, що місцем постачання послуг із надання персоналу, у т.ч. якщо персонал працює за місцем провадження діяльності покупця, є місце, у якому ОТРИМУВАЧ послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання або — за відсутності такого місця — місце постійного чи переважного його проживання.

Водночас наріжним каменем у нашій ситуації є питання: чи можна вважати послуги з добору персоналу послугами з його надання? Зокрема, норми ПКУ не надають можливості дійти однозначного висновку щодо цього.

Нагадаємо

Послуга з надання персоналугосподарська або цивільно-правова угода, відповідно до якої особа, що надає послугу (резидент або нерезидент), направляє в розпорядження іншої особи (резидента або нерезидента) одну чи декількох фізичних осіб для виконання визначених цією угодою функцій.

Угода про надання персоналу може передбачати укладання зазначеними фізичними особами трудової угоди або трудового контракту з особою, у розпорядження якої вони направлені. Інші умови надання персоналу (у т.ч. винагорода особи, яка надає послугу) визначають угодою сторін (пп. 14.1.183 ПКУ).

Позиція податківців щодо цього питання, на жаль, не надто втішна.