У межах поточної теми тижня ми вже з’ясували, коли потрібно коригувати податкові зобов’язання та податковий кредит із ПДВ та як це відображати у ПДВ-звітності. Тепер розгляньмо бухобліковий аспект цього питання.
Принагідно зауважимо: бухоблік коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ у разі виправлення помилок нині не розглядатимемо. Йому вже присвячено статтю «Бухоблік ПДВшних виправлень» (№ 245/2016)

ПДВшний бухоблік тривалий час регулювала Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затвердженою наказом Мінфіну від 01.07.1997 р. № 141 (даліІнструкція № 141). Проте 1 серпня бухспільноту облетіла новина, що Мінфін наказом від 18.06.2019 р. № 247 скасовує Інструкцію № 141. Цей наказ набере чинності з дня опублікування (станом на 08.08.2019 іще не опубліковано).

Отже, якщо вітчизняні держметодологи бухобліку не запропонують нових правил бухобліку ПДВ, фахівцям доведеться керуватися релевантними настановами Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. № 291, та національних П(С)БО. Як на нас, бухгалтери навряд чи поспішатимуть змінювати наявну практику бухобліку ПДВ, яка склалася під дією нормативних приписів Інструкції № 141.

Тому сьогодні ми побудували наш матеріал на усталеному порядку бухобліку. А ось якщо Мінфін видасть на-гора якісь рекомендації або новий нормативний документ із бухобліку ПДВ, ми проаналізуємо їх, й опублікуємо відповідні коментарі. У будь-якому випадку після скасування Інструкції № 141 і до появи нової (якщо, звісно, така буде) підприємства можуть установлювати свої правила обліку ПДВ, що не суперечать П(С)БО.

Передусім наведімо назви аналітичних рахунків, які використовуватимемо для обліку ПДВшних коригувань, — див. таблицю 1. А звичний порядок бухобліку коригування ПДВ узагальнимо в таблиці 2.

Таблиця 1

Аналітичні рахунки для бухгалтерського обліку ПДВ

№ рахунка

Назва

641/ПДВ

Розрахунки з ПДВ

6431

Податкові зобов’язання підтверджені

6432

Податкові зобов’язання непідтверджені

6433

Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню

6441

Податковий кредит підтверджений

6442

Податковий кредит непідтверджений

6443

Податковий кредит, що підлягає коригуванню