Коригування податкових зобов’язань має чимало нюансів. Насамперед варто з’ясувати, у яких випадках потрібно коригувати ПДВ-зобов’язання. Своєю чергою, не менш важливими є тонкощі відображення такого коригування у ПДВ-звітності. Саме цьому ми й присвятили нашу статтю.
Зауважимо: сьогодні ми не розглядатимемо випадки коригування податкових зобов’язань у результаті виправлення помилок

У яких випадках коригують ПДВ-зобов’язання

Коригування податкових зобов’язань із ПДВ проводять у разі:

  • якщо після постачання товарів/послуг здійснюють будь-яку зміну суми компенсації їхньої вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або в разі повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг (п. 192.1 ПКУ, п. 15 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569, даліПорядок № 569);
  • якщо товари/послуги, необоротні активи, за якими були нараховані податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ, надалі починають використовувати в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності (у т.ч. переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів) (п. 198.5 ПКУ);
  • проведення річного перерахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях за приписами п. 199.4 ПКУ;
  • виправлення помилок у податкових накладних/ПДВ-деклараціях. Як ми вже зазначали, наразі такі ситуації ми не розглядатимемо. Читайте про це в публікаціях рубрики «Аналітичні матеріали»/«ПДВ»/«Виправлення помилок».

У перших трьох випадках коригування податкових зобов’язань платник ПДВ здійснює на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, установленому для податкових накладних, і зареєстрованого в ЄРПН.

Про загальні правила складання розрахунків коригування читайте у статтях «Розрахунок коригування до податкової накладної: правила складання» (№ 260/2018) та «Хто й коли реєструє розрахунки коригування до податкових накладних у ЄРПН» (№ 78/2018).

Коли коригування ПДВ-зобов’язань відображати в декларації з ПДВ

Під час визначення періоду для відображення в декларації з ПДВ зменшення податкових зобов’язань слід орієнтуватися на реєстрацію розрахунку коригування в ЄРПН . А ось для збільшення ПДВ-зобов’язань реєстрація (та навіть складання) розрахунку коригування не обов’язкова.

 Нагадаємо: граничні строки для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН визначені абзацами 14–17 п. 201.10 ПКУ.

Зокрема, щойно викладене випливає з норм: