05.08.2019 — відправна точка старту в банківській системі України міжнародного номера банківського рахунка IBAN відповідно до вимог стандарту ISO 13616. Аби клієнти банків плавно перейшли на новий стандарт банківського рахунка, НБУ запровадив перехідний період — із 5 серпня по 31 жовтня 2019 року, за якого одночасно функціонуватимуть рахунки за новим стандартом IBAN та нині діючі рахунки.
Що ж таке IBAN та якого клопоту він додасть клієнтам банків? Допоможуть нам це з’ясувати пам’ятка й пояснення НБУ, а також інформаційні повідомлення банків України

Що таке IBAN

IBAN — стандарт № 13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO і Європейського комітету з банківських стандартів ECBS — міжнародний номер банківського рахунка. Тобто це стандарт, за яким здійснюють кодування банківських рахунків за єдиними міжнародними правилами.

В Україні IBAN означає заміну комбінацій із коду МФО банку + номер розрахункового рахунка на міжнародний формат рахунка, який матиме 29 символів (літери та цифри):

Код країни

Контрольне число

Код МФО банку

Номер рахунку, уведений банком. Буде збережено довжину рахунку в 14 символів, яку наразі використовують клієнти, а перед ним проставлять нулі

U

A

N

N

3

8

0

8

8

4

0

0

0

0

0

2

6

0

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

                                                             

Як бачимо, це надасть змогу:

 • прибрати із розрахункових документів реквізит «Код банку платника/отримувача/стягувача»;
 • одразу ідентифікувати країну та банк власника рахунка;
 • зменшити витрати часу на заповнення додаткових реквізитів.

Однак спочатку така новація додасть клопоту та витрат часу бізнесу, аби звикнути до нових реквізитів довжиною у 29 символів, до яких входять іще й літери, котрі не надто зручно швидко набирати на розкладці клавіатури.

Коли клієнтам банків відкриють нові рахунки за стандартом IBAN

Починаючи з 5 серпня та до 31 жовтня 2019 року банки України самостійно здійснюють зміну (не за ініціативою клієнта) діючих рахунків на нові за стандартом IBAN зі збереженням довжини номера рахунка аналітичного обліку — не більш як 14 символів (водночас заборонено використовувати номер платіжної картки). Відповідні етапи прописані в п. 1 постанови Правління НБУ від 28.12.2018 р. № 162 (далі Постанова № 162).

Саме з 05.08.2019 бізнес почне отримувати від своїх обслуговуючих банків інформацію про зміну діючого рахунка на стандарт IBAN та реквізити нових рахунків. Маючи такі дані, керівники суб’єктів господарювання та бухгалтери зможуть інформувати своїх контрагентів про нові реквізити власних банківських рахунків та зазначати їх у розрахункових документах.

Зверніть увагу!

Зміна діючого номера рахунка на новий за стандартом IBAN не потребує змін:

 • до положень чинних договорів (банківського рахунка/розрахунково-касового обслуговування/банківського вкладу тощо);
 • платіжних карток. Вони залишаються чинними, адже емітовані до конкретного рахунка, реквізити якого банк змінить самостійно;
 • у довіреності на розпорядження рахунками.

Нові рахунки (поточні, вкладні (депозитні), рахунки умовного зберігання (ескроу)) починаючи з 05.08.2019 одразу відкриватимуть за стандартом IBAN.

Звідки клієнту дізнатися про оновлення номера свого рахунка?

Банки самостійно проінформують клієнтів про зміну реквізитів рахунків, тому йти до відділень банків не потрібно. Але якщо цю інформацію ви пропустили, про неї можна дізнатися:

 • із систем інтернет-банкінгу;
 • у менеджера відділення обслуговуючого банку;
 • зателефонувавши до інформаційно-довідкової служби обслуговуючого банку.

Як бути із зарплатним проектом, адже працівникам теж змінять реквізити банківських рахунків?

У рамках зарплатного проекту вашого обслуговуючого банку останній самостійно змінить рахунки всім клієнтам, у т.ч. зарплатні рахунки працівників, та проінформує щодо нових номерів рахунків у форматі IBAN. Тому щодо цього додаткових дій учиняти не потрібно.

А в разі якщо окремим працівникам зарплату за їхніми заявами перераховують на рахунки інших банків України, тоді потрібно, аби працівники проінформували до 01.11.2019 бухгалтерію про оновлені реквізити своїх рахунків у форматі IBAN.

Особливості перехідного періоду

У перехідний період, із 5 серпня до 31 жовтня 2019 року, потрібно взяти до уваги такі нюанси:

1. Заповнення платіжних документів

По-перше, форму платіжного доручення не буде змінено до 01.11.2019.

По-друге, під час заповнення платіжки на переказ коштів бухгалтер може обрати один із варіантів (залежно від зручності та наявної інформації про реквізит рахунка за стандартом IBAN):

 • заповнити «по-старому» (графи «Код банку платника/отримувача/стягувача» та «Рахунок платника/отримувача/стягувача»). Тобто в окремо відведених графах розрахункового документа вписати код МФО банку (як отримувача, так і платника) і номери розрахункових рахунків,
 • або вказати новий номер рахунка, присвоєний за стандартом IBAN. У реквізиті «Рахунок платника/отримувача/стягувача» зазначити номер рахунка платника й отримувача лише за стандартом IBAN, тоді в реквізитах «Код банку платника/отримувача/стягувача» указати «0». При цьому можна в графах, що стосуються платника, зазначити: у графі «Рахунок» — номер за стандартом IBAN (який відомий), у графі «Код банку» — «0». А щодо отримувача можна заповнити «Код банку отримувача» та «Рахунок отримувача», адже до 01.11.2019 можна ще не знати новий рахунок за стандартом IBAN, приміром, свого контрагента.

У перехідний період банки зобов’язані виконувати документи на переказ коштів/зараховувати кошти на рахунок отримувача за вказаними реквізитами, незалежно від обраного варіанта клієнта-платника. Банки не можуть у перехідний період зобов’язати використовувати лише один із варіантів. Адже система електронних платежів НБУ в період із 5 серпня до 31 жовтня 2019 року забезпечуватиме міжбанківські перекази коштів незалежно від варіантів заповнення реквізитів.

2. Формування виписок із рахунків

Банки формуватимуть виписки за рахунком клієнта від дати відкриття рахунка та суми вхідного залишку за діючим рахунком до зміни рахунка за стандартом IBAN («історія рахунка») з подальшим підтвердженням операцій на будь-яку дату після зміни діючого рахунка клієнта відповідно до стандарту IBAN. Тобто клієнту доступне буде формування виписки як до дати зміни рахунка, так і після неї.

3. Поповнення карткових рахунків і погашення кредитів

У разі якщо ви поповнюєте кредитну картку чи інший картковий рахунок за реквізитами номера рахунка, то з 05.08.2019 банки рекомендують використовувати нові реквізити — рахунок за стандартом IBAN. І хоча цього нормативи не вимагають, мало хто захоче ризикувати з втратами часу та з’ясовувати надходження платежу, тому скористається рекомендацією банку. Звісно, детальніше щодо цього питання краще проконсультуватися в обслуговуючому банку.

Із 1 листопада використовуємо лише рахунки за стандартом IBAN

Із 01.11.2019 у реквізиті розрахункового документа «Рахунок» треба зазначати номер рахунка платника/отримувача тільки за стандартом IBAN. В іншому випадку банк може не прийняти платіж до виконання. Тож, до 01.11.2019 необхідно зв’язатися зі своїми контрагентами та дізнатися в них про їх оновлені реквізити рахунків за стандартом IBAN.

Чи зміниться форма платіжного доручення із 01.11.2019?

Такі зміни справді планують. Про це свідчить проект постанови Правління НБУ «Про затвердження Змін до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті». Ключова зміна — з 1 листопада 2019 року з розрахункових документів вилучать реквізит «Код банку» як платника, так і отримувача. Проте наразі документ іще не затверджений.

Чи повідомляти контролюючі органи про зміну реквізитів рахунків

Банки України повідомлятимуть контролюючі органи:

1) про нові рахунки клієнтів — платників податків, відкриті з 05.08.2019 за стандартом IBAN;

2) з 5 серпня до 31 жовтня 2019 року про:

 • змінені рахунки клієнтів — платників податків;
 • закриття рахунків клієнтів — платників податків.

Така вимога прописана в п. 4 Постанови № 162. Також банки зобов’язані будуть у 10-денний строк після 31 жовтня повідомити контролюючі органи про всі відкриті рахунки клієнтів (за стандартом IBAN) — платників податків станом на 31.10.2019.

Із цієї метою вже затверджено наказ Мінфіну «Про внесення змін до Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів» від 09.07.2019 р. № 292.

Це ж стосується й подання банками (без заяв клієнтів) до органів ПФУ/органів соціального захисту населення переліків рахунків за стандартом IBAN.

Отже, усі ці процедури здійснюватимуть без участі платників податків.

Чи будуть змінені реквізити бюджетних рахунків

Зокрема, стандарт IBAN зачепить також рахунки, відкриті в органах Казначейства. Нині чинним є Порядок відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій в системі Державної казначейської служби України, затверджений наказом ДКСУ від 27.12.2013 р. № 217.

Однак із 01.11.2019 до нього внесуть зміни наказом ДКСУ від 10.07.2019 р. № 201. Як результат — аналітичні рахунки сформують відповідно до Національного стандарту України «Фінансові операції. Правила формування міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні (IBAN Registry:2009, NEQ). ДСТУ-Н 7167:2010».

Прикро, що жодних повідомлень від ДКСУ та ДФС про оновлення реквізитів бюджетних рахунків у зв’язку із запровадженням стандарту IBAN наразі немає.

Це саме стосується й рахунків у СЕА ПДВ і СЕАРП та СЕ, а також небюджетних рахунків одержувачами бюджетних коштів, які теж відкриті платникам податків у Казначействі.

Тобто, по суті, до існуючого 14-значного номера бюджетного рахунка додадуть решту символів, які вимагає стандарт IBAN.

Певна річ, усі ці дії Казначейство проведе самостійно, а потім сповістить усіх, кому відриті рахунки на балансі Казначейства.

Тому платники податків мають бути досить уважними під час формування платіжок на переказ коштів із 01.11.2019, незалежно від того, куди вони їх перераховують: контрагенту чи до бюджету.

Микола КИРИЛЬЧУК,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»