23 липня 2019 року набрав чинності наказ Мінфіну № 262 , яким затверджено нові форми акцизної накладної, розрахунки коригування до них та порядок заповнення зазначених документів (даліПорядок № 262).

Незважаючи на те що проект цього наказу був оприлюднений своєчасно, остаточний текст діючого документа з’явився лише 19 липня 2019 року, а офіційне опублікування та, відповідно, набрання чинності, відбулися взагалі 23 липня.

Саме тому ДФС подовжено строки реєстрації примірників акцизної накладної:

  • першого — на 5 днів (до 27 липня включно);
  • другого — 7 днів (до 29 липня включно).

Проте з інсайдерської інформації відомо, що система завантажена прийманням й обробкою відомостей щодо інвентаризації пального, і тому, хоча відтерміновані дати вже настали, реєстрація акцизних накладних за новим порядком масово не розпочалася.

 Наказ Мінфіну України «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового» від 19.06.2019 р. № 262.

Отже, в очікуванні розвитку ситуації ознайомимося з реквізитним складом паливної акцизної накладної за формою «П». Нагадаємо, що їх застосовують платники акцизного податку, які здійснюють операції з пальним.

Акцизна накладна «П»: загальне

Паливну акцизну накладну можна складати в одному або двох примірниках. Два примірники акцизної накладної складають під час операцій між платниками акцизного податку.

Обидва примірники складає платник акцизного податку (особа, яка склала акцизну накладну на операцію з реалізації пального іншому платникові акцизного податку). Він же зобов’язаний зареєструвати перший примірник у ЄРАН, а другий примірник у день складення акцизної накладної — надіслати розпоряднику акцизного складу — отримувачу пального. Накладення кваліфікованих електронних підписів посадових осіб (печаток — за наявності) здійснюють у порядку, визначеному законодавством.

Реєстрація першого примірника постачальником буде відображена в показнику ΣАНаклВид — «загальний обсяг пального за виданими платником акцизного податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що підтверджено першими примірниками акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних».

Тобто на підставі першого примірника в СЕАРП та СЕ буде зменшений показник «паливного» постачальника, який контролює в кількісному виразі (кг) рух палива й обмежує його можливості щодо реєстрації акцизних накладних у наступних продажах.

Другий примірник реєструватиме покупець — платник акцизного податку з посиланням на реєстраційний номер першого примірника. Тобто покупець (отримувач) має підтвердити отримання відповідної кількості пального реєстрацією другого примірника.

Саме в такому порядку відповідна кількість пального «затягнеться» до показника отримувача ΣАНаклОтр — «загальний обсяг пального за отриманими платником акцизного податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що підтверджено другим примірником акцизної накладної, зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних».

Збільшення такого показника позитивно впливатиме на загальний результат формули отримувача пального. На другий примірник акцизних накладних накладають кваліфіковані електронні підписи посадові особи платника податку — отримувача пального та кваліфіковану електронну печатку (за наявності).

Отже, система двох примірників зрозуміла, і вона діє лише між платниками акцизного податку. Але ж пальне споживають (використовують) і неплатники акцизного податку, тому левова частка Порядку № 262 присвячена особливим операціям. Власне, під час складання таких акцизних накладних вочевидь виникатимуть питання, тому сьогодні ми розглянемо загальні вимоги до заповнення обов’язкових реквізитів зазначеного документа, зокрема, приділяючи увагу певним особливостям.

Своєю чергою, ознайомимося з особливостями складання форми «П» у таких випадках:

  • передання пального з акцизного складу для власного використання;
  • передання іншим особам — платникам акцизного податку;
  • передання іншим особам — неплатникам акцизного податку.