У нас виникла недоплата з ПДВ в одному з минулих періодів. Подаємо уточнену декларацію, указуючи 3%-вий штраф. Як правильно сплатити недоплату і штраф (на які рахунки й чи можна однією сумою) та, відповідно, як правильно заповнити платіжне доручення?

ВІДПОВІДЬ: Недоплату з ПДВ необхідно сплачувати з електронного ПДВ-рахунка, а штраф — безпосередньо з поточного рахунка. Відповідно, доведеться оформлювати окремі платіжки.

Порядок сплати

У разі подання уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ, який передбачає збільшення податкових зобов’язань із ПДВ, платник податку повинен сплатити до бюджету:

суму недоплати з ПДВз електронного ПДВ-рахунка1. Для перерахування таких зобов’язань до бюджету ДФС не пізніше наступного робочого дня подання відповідного уточнюючого розрахунку надсилає Казначейству реєстр платників податку, у якому зазначено, зокрема, суми податку, що підлягають перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру Казначейство перераховує суми податку до бюджету (п. 20 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569, даліПорядок № 569);

суму 3%-вого штрафу та пеніз поточного рахунка (п. 25 Порядку № 569).

1 Недоплати з ПДВ за звітні періоди до 01.07.2015 платники цього податку перераховують до бюджету самостійно зі свого поточного рахунка (п. 87.1 ПКУ).

Зверніть увагу!

Згідно з пп. «а» п. 50.1 ПКУ сплатити недоплату з ПДВ і самоштраф необхідно до подання уточнюючого розрахунку.

Отже, до бюджету безпосередньо з поточного рахунка сплачують лише суми самоштрафу та пені. Це підтверджують і податківці — див. роз’яснення ДФС із категорії 101.17 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.sfs.gov.ua). Хоча й свого часу (у роз’ясненні, викладеному у журналі «Вісник. Право знати все про податки і збори» № 13/2017, с. 47) вони наполягали на тому, що самоштраф та пеню слід сплачувати лише через електронний ПДВ-рахунок.

Оскільки суми недоплати з ПДВ у бюджет і 3%-вого штрафу все-таки потрібно сплачувати з різних рахунків, то необхідно оформлювати й окремі платіжні доручення — для перерахунку коштів на електронний ПДВ-рахунок і для перерахування суми штрафу з поточного рахунка.

Далі розповімо, як правильно оформити платіжні доручення.

Порядок оформлення платіжних доручень