Уперше формула СЕАРП побачила світ 1 січня 2016 року, через рік після народження її старшої «сестри» — формули СЕА ПДВ, яку на той час устигли охрестити «суперформулою». «Сестри» виявилися настільки схожими між собою, що ця назва добре пасує й молодшій.
Відтоді акцизна суперформула проіснувала в незмінному вигляді три з половиною роки. Але з 1 липня 2019 року сферу її застосування розширено, доповнено новим від’ємним показником, пояснення до старих показників суттєво змінилися, а коло розпорядників акцизних складів значно збільшилося. Тому вважаємо за доцільне докладно розглянути, як тепер працює суперформула системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі — СЕАРП та СЕ)

Гроші у системі

Розпочнімо з головного — із грошей. Проводячи аналогію із СЕА ПДВ, платники акцизного податку розуміють, що СЕАРП та СЕ (як, до речі, і її попередниця СЕАРП) створена для того, аби отримувати від них гроші в бюджет наперед як своєрідне забезпечення сплати майбутніх податкових зобов’язань.

Для цього Держказначейство на безоплатній основі без укладення договору відкриває платникам акцизного податку електронні рахунки. Такі рахунки потрібні для перерахування акцизного податку в сумі, необхідній для реєстрації заявок на поповнення обсягу залишків пального чи спирту етилового.

На замітку

Якщо говорити про наступництво з попередньою СЕАРП, то електронні рахунки, які були відкриті в ній до 01.07.2019, продовжують використовуватися й у СЕАРП та СЕ за умови, якщо платник був зареєстрований у новій системі до зазначеної дати. Те саме стосується й тих платників, які зареєструвалися у СЕАРП та СЕ в період із 01.07.2019 по 23.07.2019 (п. 18 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою КМУ від 24.04.2019 р. № 408, далі — Порядок № 408).

Гроші на електронний рахунок платника акцизного податку можуть перераховуватися лише з його власного поточного рахунка (п. 17 Порядку № 408).

Забігаючи трохи наперед, саме це забезпечує збільшення показника ΣЗаявкиПоповн акцизної суперформули, зі складниками якої ми ознайомимося в наступному підрозділі статті. А поки що достатньо запам’ятати, що якраз цей показник безпосередньо пов’язаний із живими грошима на поточному рахунку платника.

Кошти, зараховані платником акцизного податку на електронний рахунок, автоматично перераховує Держказначейство на бюджетний рахунок, призначений для сплати акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, протягом операційного дня, у який такі кошти зараховані на електронний рахунок (п. 22 Порядку № 408). І надалі перерахування сум податкового зобов’язання з акцизного податку з реалізованого пального або спирту протягом звітного періоду, зазначеного в декларації з акцизного податку за звітний (податковий) період, здійснює платник акцизного податку самостійно з власного поточного рахунка до відповідного бюджету в строки, передбачені ПКУ, з урахуванням сум податку, що були перераховані таким платником на його електронний рахунок (п. 25 Порядку № 408).

А зараз перейдімо до акцизної формули.