Традиційно до вашої уваги — огляд цікавих рішень Верховного Суду, які ми відібрали для вас серед справ, розглянутих останнім часом. А зважаючи на те, що в травні та червні було чимало святкових і вихідних днів, та, відповідно, у суддів залишалося менше робочих днів на розгляд справ, ми поєднали ці два місяці, аби зробити огляд більш насиченим

ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ

Чи оподатковується харчування працівників за принципом «шведський стіл»: Верховний Суд поставив крапку

Постанова КАС ВС від 10.06.2019 р. у справі № 808/3611/16

Навколо питання шведського столу вже давно точаться гарячі податкові суперечки. Роз’яснювальна практика ДФС за різних часів була різною, навіть діаметрально протилежною.

Колись податківці визнавали, що в разі організації харчування за таким принципом неможливо персоніфікувати дохід кожного окремого працівника, а отже — й оподаткувати його. Потім їх позиція змінилася, й останнім часом в індивідуальних податкових консультаціях вони наполягають на оподаткуванні вартості такого харчування як додаткового блага, уже незважаючи на неможливість його персоніфікації.

Коментована справа розпочалася саме з того, що контролери так і зробили. Вони донарахували сільгосппідприємству податкові зобов’язання з ПДФО, разом зі штрафними санкціями та пенею, так би мовити, «оптом» — на загальну суму вартості харчування працівників, сплачену підприємством. В акті перевірки взагалі не було визначено конкретних фізичних осіб, у яких виникло додаткове благо. При цьому податківці проігнорували й той факт, що на цьому підприємстві безкоштовне гаряче харчування працівників, зайнятих на польових роботах, було передбачено колективною угодою.

Звісно ж, підприємство не погодилось із таким рішенням податківців і оскаржило його у суді. Як окружний, так і апеляційний адміністративні суди стали на захист платника. Але податківці не заспокоїлися і подали касаційну скаргу до ВС.

Касаційний адміністративний суд ВС, розглядаючи цю скаргу, звернув увагу саме на відсутність персоніфікації під час донарахування ПДФО: