Разом із перезавантаженням системи контролю за обігом пального СЕАРП та СЕ з 01.07.2019 буде змінено форму акцизної накладної та правила її складання. На жаль, судячи з усього, ознайомлюватися з новаціями й відшліфовувати застосування нових правил платникам паливного акцизу доведеться буквально з коліс: станом на кінець червня заінтересованим особам відомо тільки про проект наказу Мінфіну , який затверджує нові бланки та порядок їх заповнення.

 Проект наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового», даліпроект наказу Мінфіну, проект Порядку.

Яку акцизну накладну та розрахунок коригування складатимемо

У зазначеному вище проекті наказу Мінфіну йдеться про спеціальні форми акцизної накладної форми «П» та розрахунку коригування акцизної накладної форми «П», які використовуватимуть платники паливного акцизу (форми «С» призначено для платників акцизу зі спирту етилового).

Нова форма акцизної накладної містить одразу сімнадцять обов’язкових реквізитів (п. 231.1 ПКУ): від номера акцизної накладної й примірника і до адреси місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання — неплатник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки. Передбачаємо, що помилки у всіх цих обов’язкових реквізитах можуть виявитися фатальними і потягти за собою нарахування санкцій.

Коли складають і хто реєструє акцизну накладну

Акцизну накладну складає особа, яка зареєстрована платником акцизного податку з реалізації пального, у разі (пп. пп. 231.1, 231.3 ПКУ):

  • ввезення пального на митну територію України, у тому числі з наданням векселя згідно зі ст. 229 ПКУ;
  • реалізації пального у тлумаченні пп. 14.1.212 ПКУ (акцентуємо увагу, що тут ідеться не лише про продаж у побутовому розумінні, а також про відвантаження з одного акцизного складу на інший, які належать одному власнику, а також про власне споживання пального).

Залежно від виду операції особа-постачальник складає акцизну накладну в одному або двох примірниках.