Минає рік, відколи набув чинності Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 р. № 2275-VIII (далі — Закон про ТОВ). Чимало підприємств уже встигли внести зміни до своїх статутів (викласти в новій редакції). А що робити тим, хто лише має намір оновити статут? Чи не запізно? Що буде, якщо залишити все як є?
Відповіді на ці й декілька інших важливих запитань читайте в нашій статті

Строк унесення змін до статуту

Нагадаємо, що Закон про ТОВ розпочав діяти 17 червня 2018 року.

Згідно з п. 3 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону про ТОВ протягом року з дня набрання ним чинності положення статуту товариств з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ) і товариств із додатковою відповідальністю (далі — ТДВ), що не відповідали закону, залишалися чинними у частині, яка відповідала законодавству станом на день набрання чинності законом.

Інакше кажучи, упродовж року ще діяли всі норми старого статуту товариства. І аж із моменту внесення змін до статуту (викладення в новій редакції) починали діяти положення оновленого установчого документа, викладені відповідно до вимог Закону про ТОВ.

Своєю чергою, п. 5 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону про ТОВ передбачає, що ТОВ та ТДВ звільняються від сплати адміністративного збору за реєстрацію змін до статуту товариства у зв’язку з приведенням його у відповідність до закону протягом одного року з дня набрання ним чинності.

Отже, Закон про ТОВ не встановлює, що зміни до статутів обов’язково треба внести впродовж року — у строк до 18 червня 2019 року, а лише запропонував перехідний період дії норм старого статуту й пільговий період стосовно адміністративного збору.

Тобто оновити статут під норми Закону про ТОВ можна буде й після 18 червня 2019 року, але при цьому доведеться сплатити адміністративний збір.

Розмір адміністративного збору визначено у ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV (даліЗакон про реєстрацію).

Зокрема, за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, крім унесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою, справляється адміністративний збір у розмірі 0,3 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (до 30.06.2019 — 576,30 грн, з 01.07.2019 — 602, 10 грн, з 01.12.2019 — 630,60 грн).

Як бачимо, ціна питання не така вагома, щоб в останні «пільгові» дні нашвидкуруч змінювати статут — «основний закон» підприємства.

Які обов’язкові відомості повинен містити статут

Відомості, які обов’язково зазначають у статуті, перелічено у ч.ч. 5, 6 ст. 11 Закону про ТОВ, а саме:

  • повне та скорочене (за наявності) найменування товариства;
  • органи управління товариством, їх компетенцію, порядок прийняття ними рішень;
  • порядок вступу до товариства та виходу з нього;
  • інші відомості, що не суперечать закону.