У червні 2018-го (рік тому) ми отримали від контрагента товар, а реєстрацію в ЄРПН податкової накладної було зупинено, і донині контрагент її не розблокував. Минає строк 365 днів із дня виписки податкової накладної, контрагент обіцяє все зробити для розблокування, але нічого щодо цього не відбувається (в електронному кабінеті видно, що документи він не подав). До податкового кредиту цю суму ми не включали, оскільки податкова накладна не пройшла реєстрацію.
Постають такі запитання:
• чи правильно цю суму вхідного ПДВ обліковувати на субрахунку 644 після спливу 365-денного строку?
• як відобразити в бухобліку списання таких сум?
• як правильно документально оформити таку операцію?
• які наслідки в податковому обліку?

ВІДПОВІДЬ: Так, дійсно, спроби розблокувати податкову накладну, із дати складання якої минув рік, — марні. Але й списувати вхідний ПДВ, вважаємо, зарано. Пояснімо чому.

Оцінюємо шанси отримати зареєстровану податкову накладну

Письмові пояснення та копії документів для розблокування податкової накладної/розрахунку коригування в платника ПДВ — постачальника є можливість подати до контролюючого органу протягом 365 к.дн., що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування (п. 15 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 117, даліПорядок № 117). І зі спливом цього строку розблокувати податкову накладну вже не вдасться. Адже Порядок № 117 не передбачає процедури зупинення/подовження законодавчо встановленого строку надання письмових пояснень і копій документів для розблокування — див. ІПК від 08.04.2019 р. № 1504/6/99-99-29-02-02-15/ІПК.

Але теоретично в постачальника ще є можливість надати покупцеві зареєстровану податкову накладну. Адже він має право відправити на реєстрацію в ЄРПН іншу податкову накладну (з новим порядковим номером), складену на ту саму операцію, упродовж 1095 к.дн. із дня виникнення податкових зобов’язань за таким постачанням. Щоправда, робити це йому вкрай не вигідно, бо доведеться сплатити чималий штраф (50% суми ПДВ із такої податкової накладної) за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН (п. 1201 ПКУ). А ось якщо постачальник не використовуватиме другої спроби, то штрафу не заробить.